Yüksek Seçim Kurulu, Memleket Partisi, Türkiye Değişim Partisi ile Adalet Partisinin de seçimlere katılma yeterliliği bulunduğunu belirledi.

Bugünkü Resmi Gazetede nüfusu 2 binin altına düşünce 2014 yılında köy statüsüne düşürülen, yapılan yargı sürecinden sonra yeniden beldeye dönüştürülmesine karar verilen Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde 3 Temmuz'da yapılacak seçime dair karar yayımlandı.

yüksek secim kurulu

Kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu kapsamında siyasi partilerin seçime girebilmeleri için seçimlerden en az 6 ay önce illerin yarısında teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmış olmaları ve TBMM'de gruplarının bulunmasının gerekli olduğu söylendi. Ayrıca bu kapsamda seçime katılacak partilerin belirlenmesinin ve ilan edilmesinin de Yüksek Seçim Kurulu görevleri arasında olduğu söylendi.

Gözden kaçırmayın

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Çanakkale'de iş yeri açılışlarına katıldı: AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Çanakkale'de iş yeri açılışlarına katıldı:

ysk

Daha önce 24 olan seçime katılabilme yeterliliğine sahip partilere Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin de eklenmesiyle birlikte seçime katılabilecek parti sayısı 27'ye yükseldi.

Seçimlere katılabilecek partiler ise şunlar:

Adalet Partisi, AK Parti, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi.