Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsünün adı değişiyor DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsünün adı değişiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 5 maymun çiçeği virüsü hastasının tespit edildiğini ve bu hastalardan 4'ünün iyileştiğini, bir hastanın ise izolasyonda olduğunu bildirdi.

bakan fahrettin koca

Maymun çiçeği virüsüne dair bir soru üzerine Bakan Fahrettin Koca, "Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi, bir hastamız ise izolasyonda."

fahrettin koca-2

Hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve bir sorunlarının olmadığını dile getiren Bakan Fahrettin Koca, "Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir salgın riski taşımamaktadır."

Kovid-19 salgınında, ortaya çıkan ilk varyantların daha güçlü ve hasar verici olduğunu söyleyen Bakan Fahrettin Koca, Omicron varyantının ise daha bulaşıcı olduğuna hastalarda hafif seyrettiğini söyledi.

Bakan Fahrettin Koca, "Hatırlatma dozlarının yapılmasını şiddetle öneriyorum. Ayrıca özellikle ileri yaştaki vatandaşlarımızı mutlaka korumalıyız."

Bakan Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına dair soruya da "Yeni bir yönetmelik hazırladık. Adaleti temin etmeye, emeğe karşılığını vermeye odaklandık.

Taslak ilgili kurumların görüşlerine açıldı. Yakında yayınlanarak 15 Ağustos tarihinde devreye girecek. Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın memnuniyeti ile sorunlar daha kolay çözülecek."