Profesyonel kariyerinde son maçına çıkan 20 kez grand slam şampiyonu 41 yaşındaki İsviçreli efsane tenisçi Roger Federer, emekli oldu.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki 20 bin kişilik O2 Arena'da gerçekleşen Laver Kupası maçı sonrasında emekli olan Federer, üç defa operasyon geçirdiği dizinin tam olarak iyileşmemesi nedeniyle sadece çiftlerde korta çıktı.

AA-28977118

İsviçreli sporcu, çiftler maçında İspanyol Rafael Nadal ile kortu paylaştığı maçta, Jack Sock-Frances Tiafoe çiftine karşı yenildi. Bu maçın, eski dünya bir numarası Federer, 25 yıllık profesyonel kariyerini sona erdirdi.

Japonya'dan harika dönüş: Almanya'yı devirdi Japonya'dan harika dönüş: Almanya'yı devirdi

AA-28977119

Kortlardaki son maçından sonra Roger Federer, Rafael Nadal'a ve diğer futbolculara sarılarak ağladı ve binlerce taraftarın alkışları eşliğinde kortlara veda etti.

thumbs_b_c_b9d20f15045ea9c2e537538ea3f68e64

Yaşadığı sakatlıklar ve geçirdiği operasyonlar nedeniyle Laver Kupası sonrası emeklilik kararı alan Roger Federer, kariyerinde önemli başarılara imza attı.

Wimbledon'da 8 kez kupaya uzanarak turnuva tarihinin en başarılı erkek tenisçisi olan İsviçreli yıldız futbolcu, 103 ATP şampiyonluğu ve 20 grand slam zaferi yaşadı.

Yıldız tenisçi, sportmen ve alçak gönüllü karakteri, oyuna yaptığı katkıları, hırsı ve estetik vuruşlarıyla, tenisseverlerin gönlünde "Ekselansları" unvanıyla ödüllendirildi.

Federer, İspanyol Rafael Nadal ve Sırp Novak Djokovic arasında yaşanan, "Büyük Üçlü" olarak adlandırılan ezeli rekabet, tenisin yanı sıra spor tarihinin en parlak dönemleri arasına adını altın harflerle yazdırdı. Bu üç tenisçi arasındaki maçları, milyonlarca sporsever ekran başından keyifle izledi.

Toplam 310 hafta boyunca dünya sıralamasının zirvesinde yer alan Federer, peş peşe 237 hafta bir numarada kalan tenis tarihinin tek ismi olarak tarihe geçti.

103 ATP turnuvası şampiyonluğuyla tüm zamanların en çok turnuva kazanan ikinci ismi konumundaki Roger Federer, Nadal (22) ve Djokovic'in (21) ardından 20 kezle tek erkeklerde en çok grand slam kazanan üçüncü tenisçi konumunda.