Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrek büyüme performansına dair açıklamada bulundu.

Aynı zamanda Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olan Özer Matlı, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 yılını yüzde 11 büyümeyle tamamlayan Türkiye ekonomisinin, son 4 çeyreğin en düşük yıllık büyüme performansına rağmen yüzde 7,3 büyümesinin önemli olduğunu gösterdi.

20220531_2_53761461_77577719

Bu yılın ilk çeyreğindeki büyümeyi, finans ve sigorta, bilgi ve iletişim, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleriyle sanayi ve gayrimenkul faaliyetlerinin desteklediğini söyleyen Özer Matlı, "Tüm dünya için stratejik önemi salgın sürecinde bir kez daha anlaşılan tarım sektörünün büyümeye katkısının çok sınırlı olduğunu görüyoruz.

Bu dönemde ihracatın büyümeye katkısı 3,5 puan olurken büyümeye ilk çeyrekte en yüksek katkının ise 11,6 puanla tüketimden gelmesi dikkat çekicidir."

Bursa İYİ Parti Samanlı Projesi’nin iptalini istedi Bursa İYİ Parti Samanlı Projesi’nin iptalini istedi

Özer Matlı, Kovid-19 salgınının tetiklediği ekonomik krizi, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın daha çok derinleştirdiğine değindi. Böyle bir ortamda tüm dünyanın küresel resesyon ve stagflasyon riski altında olduğunun altını bir kez daha çizen Özer Matlı, şunları söyledi:

"Salgının başından itibaren petrol ve gıda başta olmak üzere maliyetlerde yaşanan artışlar, tedarik sorunları ve kur atakları üreticilerimize çok ağır yükler bindirse de Türk sanayicisi üretim ve yatırım için azimle çalışmaya devam etmektedir.

Büyüme ivmesinin devam edebilmesi için mutlak suretle üretim üzerindeki maliyetlerin azaltılması, yüksek enflasyonun kontrol altına alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra tüm dünya gıdada tedarik krizini konuşurken tarım sektörünün desteklenmesi, üretimi artırıcı çalışmaların hayata geçirilmesi, tarımın büyümedeki payının artırılması, sürdürülebilir büyüme için çok önem taşımaktadır."