Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Rotary Kulübü’nün işlevsel hale getirdiği okullarındaki serada, ekolojik tarım koşullarında ürünler yetiştirdi.

Mevsime uygun ürünler yetiştiren öğrenciler, ilk hasatlarını da gerçekleştirdi. Eğitimlerini uygulamalı şekilde alan öğrenciler, üretimlerinden de gelir elde ediyor.

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Rotary Kulübü iş birliğiyle, Türkiye’de örnek bir çalışmaya imza attı.

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu’nda atıl durumda bulunan 480 metrekare alana sahip sera, Nilüfer Rotary Kulübü’nün büyük desteği ve Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla işlevsel hale getirildi.

Serada ekolojik tarım koşullarına uygun ürün yetiştiren öğrenciler hem mesleki anlamda kaliteli eğitim alma imkanı buldu, hem de ürettikleri ürünlerin satışından gelir elde etmeye başladı.

Öğrencilere, toprak ve tohum desteğinde bulunan Nilüfer Belediyesi, serada verimli ürün yetiştirilmesi amacıyla da sera düzeni, gölgelendirme ve sulama aşamalarında eğitim verdi.

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Tarım Atölyesi öğrencileri bu sayede, eğitimlerini uygulamalı bir şekilde almaya
başladı.

Seranın işlevsel duruma gelmesinde de büyük emek harcayan öğrenciler, Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay’ın yönlendirmesi ve Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu Tarım Teknolojisi Öğretmeni Ziraat Yüksek Mühendisi Meryem Bayrak Yurtsever eşliğinde marul, havuç, brokoli gibi mevsime uygun sebze fidelerini toprakla buluşturdu.

Tarım kimyasalı kullanmadan, ekolojik koşullarda yetiştirilen ürünlerde sıra, hasat dönemine geldi.

İlk hasat deneyimini yaşayan öğrencilerin heyecanı, gözlerinden okundu. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Engin Yener, Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, UR. 2440. Bölge Güvernörü Serdar Durusüt, Nilüfer Rotary Kulübü Dönem Başkanı Harun Bayrak da, hasat etkinliğine katılarak, öğrencilerin heyecanını paylaştı.

Katılımcılarla birlikte seraya giren Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, yetiştirdikleri marulların hasadını gerçekleştirdi. Arca Atay, öğrencilerle birlikte seradaki diğer ürünlerin gelişim sürecini de yakından inceledi.

Süreç hakkında bilgi veren Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu’ndaki serada yetiştirilen ürünlerin en büyük özelliğinin, herhangi bir tarım kimyasalının kullanılmaması olduğunu vurguladı ve çalışmanın sürdürülebilir olması gerektiğine dikkat çekti.

Bir yıllık planlamayı yaptıklarını belirten Atay, burada ada çayı, melisa, ekinezya gibi tıbbi aromatik bitkilerin de yetiştirileceğini söyledi.

Nilüfer Rotary Kulübü Dönem Başkanı Harun Bayrak da, yapılan çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Sürdürülebilir projeleri hayata geçirdiklerini belirten Bayrak, “Hedefimiz çocuklarımızın eğitim hayatları boyunca burada becerilerini artırıp, mezuniyetlerinden sonra ilgili mesleklerde kendilerine iş bulma konusunda yardımcı olmak.

Bu çalışma, bir can suyu oldu. Kendi kendine yeten, gelir getiren ve sürekliliği olan bir proje olması için desteğimiz
sürecek. Ürünlerin pazarlanması konusunda da girişimlerimiz devam ediyor.

Mehmet Hasanoğlu İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı'na seçildi Mehmet Hasanoğlu İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı'na seçildi

Semt pazarlarında, özel işletmelerde ve Nilüfer Bostan satış noktalarında bu ürünler yer alabilir” ifadelerini kullandı.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Engin Yener ile UR. 2440. Bölge Güvernörü Serdar Durusüt de, projenin örnek olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Serdar Durusüt ve Harun Bayrak, destekleri için Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay’a, Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerinin geri dönüşüm malzemeden elde ettikleri bir seramik plaket vererek teşekkür etti.

SERADA_HASAT (5)

SERADA_HASAT (7)

SERADA_HASAT (8)

SERADA_HASAT (9)