Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yılın 10 ayında 25 milyar doları geçen otomotiv endüstrisi dış satımının sene sonunda 30 milyar dolardan daha çok olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

20221108_2_55884142_82564256

Baran Çelik, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye dahil olmak üzere 38 ülkeden 300'den daha çok sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen "Otomotiv Buluşmaları Türkiye Organizasyonu"nun açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın Türkiye'nin "otomotiv başkenti" olduğunu söyledi.

20221108_2_55884142_82564257

Sektörün Türkiye'de 16 yıldır peş peşe ihracat şampiyonu olduğunu, "Türkiye ihracatının yüzde 15'ini tek başına gerçekleştirmekte.

20221108_2_55884142_82564258

Ülkemiz Avrupa'nın en büyük ticari araç üreticisi konumunda şu anda. Aynı zamanda dünyanın 13'üncü, Avrupa'nın ise 4'üncü büyük motorlu araç üreticisi konumunda yer alan bir ülke.

20221108_2_55884142_82564259

Endüstri olarak 2021 yılında, 2020 yılına göre yüzde 15 artışla 29,3 milyar dolar ihracata ulaştık. Salgın yılı olan 2020'de ihracatımız 25,5 milyar dolardı."

Başkan Aktaş'tan Bursa için kentsel dönüşüm çağrısı Başkan Aktaş'tan Bursa için kentsel dönüşüm çağrısı

İlk defa tüm haklarıyla Türkiye'ye ait bir otomobil banttan indi

Baran Çelik, otomotiv endüstrisinin yıllık üretim kapasitesinin 2 milyon adede ulaştığı bilgisini verdi.

Türkiye'nin üretiminin 1,3 milyon adet olduğunu, ihracatının 1 milyon adedi geçtiğini söyleyen Baran Çelik, şöyle devam etti:

"İhracatımız toplam üretimimizin yüzde 80'ine yakını. 2022 yılını 30 milyar doların üzerinde ihracatla kapatacağız. İlk 10 ayda 25 milyar doları bir miktar geçen ihracata ulaştık.

Son yıllarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen endüstrimiz ihracatta asla geri adım atmıyor ve 30 milyar dolarlık ihracat ortalamasını devam ettiriyor. Otomotiv endüstrisinin bu başarısı, ülkemizin her alanda gelişimi adına çıtayı daha yukarıya doğru çıkarmak için bizleri motive eden en önemli unsur.

Orta vadede hedefimiz, yeni nesil araç yatırımları ve bunun neticesinde gelişecek olan ileri teknoloji aksam ve parçalarıyla ihracat rakamımızı 50 milyar dolarlara yakınsamak."

Otomotiv endüstrisinde her geçen gün artan rekabetin sektördeki otomotiv trendleri ve teknolojik gelişmeleri izlemeyi zorunlu kıldığına değinen Baran Çelik, Türk otomotiv endüstrisinin ülke ekonomisine daha çok katma değer sağlaması, rekabet gücünün geliştirilmesi, ihracat pazarlarındaki payının korunması ve artırılmasının büyük önem taşıdığını anlattı.

Sektörde yaratıcılık, yenilikçilik ve özgünlük içeren yeni projelerin teşvik edilmesi, ihracatın yüksek katma değerli ve istikrarlı bir şekilde büyütülmesi hedeflerinin çok önemli olduğunu bildiren Baran Çelik, şunları söyledi:

"Bursa'da 29 Ekim'de çok önemli bir açılış gerçekleşti. Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun üretmiş olduğu araç ilk defa banttan indi.

Çok önemli bir süreç. Aslında Türkiye otomotiv üreticisi bir ülke. Yaklaşık 50 yıldır seri olarak otomotiv üreten bir ülke ve otomotiv ülkesi. İlk defa tüm haklarıyla, fikri, sınai, mülki haklarıyla Türkiye'ye ait bir otomobil banttan indi.

Bursa'mıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Gelinen noktayı hiçbir zaman yeterli görmeyen bir endüstriyiz. Gelecekte katma değeri yüksek ürünlerle ihracat değerlerini daha yukarılara taşımak istiyoruz."

İki günde 6 binden fazla ikili görüşme planlandı

BOSB Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin de bu organizasyonunun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının destekleriyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Otomotiv Buluşmaları'na dördüncü kez ev sahipliği yaptıklarını, "Bu etkinlik Bursa'ya çok yakışıyor. Ülkemizde imal edilen her 3 araçtan biri Bursa'da üretiliyor.

Şehrimizde günde 1250 araç banttan iniyor. Türkiye'nin 30 milyar dolar olan otomotiv ana ve yan sanayi ürünleri ihracatının dörtte biri Bursa firmaları tarafından gerçekleştiriliyor.

Bursa'da sektörümüzde 400'ün üzerinde firma faaliyette bulunmakta ve bu firmalarda 60 bin kişi istihdam edilmektedir. Ayrıca dünyanın neredeyse tüm markalara parça üretiyoruz."

Bu etkinliğe çok önem verdiklerini, "Bu seneki buluşmaya binek araçtan ağır vasıta grubuna kadar farklı alanlarda 38 ülkeden 300 sektör temsilcisi katılıyor. Önümüzdeki iki günde 6 binden daha çok ikili görüşme planlanmış vaziyette. Etkinliğine katılım her geçen yıl artıyor. Bu da ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor."

Etkinliğin açılışına Bursa Büyükşehir Başkan Vekili Fethi Yıldız, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve iş insanları katıldı.

İkili iş görüşmeleriyle devam eden organizasyon 10 Kasım Perşembe günü sona erecek.