Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, petrol üretimini temmuz ayında günlük 648 bin varil artırma.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının, piyasa koşullarını değerlendirmek ve temmuz ayı itibarıyla uygulanacak üretim miktarını görüşmek üzere çevrim içi düzenledikleri 29. Bakanlar Toplantısı sona erdi.

Avro Bölgesi`nde enflasyon rekor tazeledi Avro Bölgesi`nde enflasyon rekor tazeledi

opec

OPEC'ten yapılan açıklamada, toplantıda temel küresel ekonomik merkezlerdeki yasakların kaldırılması ve mevsimsel bakımından sonra küresel rafineri alımların artacağına yönelik beklentilerin dikkate alındığı, ham petrol ve işlenmiş ürünler için stabil ve dengeli bir piyasanın önemli olduğu söylendi.

petrol üretim

Grubun, 18 Temmuz 2021 yılında düzenlenen 19. Bakanlar Toplantısı'nda alınan günlük petrol üretiminin kademeli artırılmasına dair karara bağlı kaldığı, eylül ayında planlanan üretim artışını temmuz ve ağustos aylarına dağıtarak temmuzda 648 bin varil üretim artışına gidileceği belirtildi.

Yapılan Açıklamada, OPEC+ grubunun bir sonraki toplantısı 30 Haziran tarihinde yapılacağı söylendi.

OPEC+ grubu üretim kesintisi anlaşması

Kovid-19 salgınından kaynaklanan talep düşüşü nedeniyle Nisan 2020 yılında günlük ham petrol üretiminde 10 milyon varillik kesintiye giden grup, talebin toparlanma sürecine girmesiyle üretim kesintilerini Nisan 2021 yılından beri belirli aralıklarla hafifletmeye başladı.

OPEC+ grubu, 19. Bakanlar Toplantısı'nda aldığı karar doğrultusunda ağustos ayından beri günlük ham petrol üretimini kademeli olarak her ay 400 bin varil artırıyor.