Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından gerçekleşen 5. Etnospor Kültür Festivali'nde üçüncü gün etkinlikleri başladı.

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen organizasyonun üçüncü gününde atlı spor ve güreş gösterileri, sahne etkinlikleri, konserler, toylar, binicilik ile okçuluk aktiviteleri gerçekleştirilecek.

etnospor kültür festivali

Makaralı Yay Kadın Milli Takımı altın madalya kazandı Makaralı Yay Kadın Milli Takımı altın madalya kazandı

Bölgesel kültür tanıtımları, evrensel lezzetler, sergi, geleneksel el sanatları ve uygulama atölyelerinde katılımcılar, farklı deneyimler yaşayacak.

etnospor kültür

Başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere çeşitli ülkelerin geleneksel ürünleri tanıtıldı

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen festivalde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) organizasyonuyla çeşitli ülkelerin kurduğu stantlar, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Tacikistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi Türki Cumhuriyetlerin yanı sıra, Tanzanya, Sudan, Tunus, Cezayir, Irak, Filistin, Lübnan, Kosova, Bosna Hersek, Kamerun ve Gürcistan'ın geleneksel el yapımı ürünlerinin tanıtımı yapıldı.

Festivali katılan vatandaşlar Özbek ekmeği ile Bosna Hersek standındaki kulpsuz fincanlar ile kahve değirmenlerini ilgiyle inceledi.

Aynı zamanda yöresel yiyeceklerin tadımının da yapıldığı alanda en çok ilgiyi maketleri sergilenen Bilge Tonyukuk Yazıtları, Sultan Sencer Türbesi ve Ahmet Yesevi Türbesi gördü.

Azerbaycan Atlı Dans Ekibi'nin şovu, organizasyonun en ilgi çeken gösterilerinden biri oldu

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen festivalin atlı sporlar alanında yapılan gösteride Azerbaycan ekibi, at üzerinde yaptıkları akrobatik hareketlerle hünerlerini sergiledi.

Dansçıların bir kısmı alanın zemininde atsız olarak çeşitli figürler sergilerken, atlı dansçılar da zaman zaman danslara eşlik etti.

Gösterinin son bölümünde 6 dansçı, üç at üzerinde birbirlerinin omuzlarına çıkarak kule oluşturdu ve Türkiye ile Azerbaycan bayraklarının yanı sıra 'İki devlet tek millet' yazılı bir flamayla izleyenleri selamladı. İzleyiciler, bu anları ayakta alkışladı.