Birlik'ten yapılan açıklamaya göre, Türk otomotiv firmaları, 25-28 Mayıs tarihinde düzenlenen fuarda tedarik sanayisindeki ürünlerini sergiledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, İtalya'nın Bologna kentinde iki yılda bir yapılan ve alanında Avrupa'nın en büyük fuarlarından biri olan Autopromotec Fuarı'na 11 firmayla milli katılım gerçekleştirdi.

20220530_2_53744943_77544733

Bursa'da Kaykaycılar hünerlerini sergiledi Bursa'da Kaykaycılar hünerlerini sergiledi

OİB Yönetim Kurulu Üyesi Müfit Karademirler ve OİB Denetim Kurulu Üyesi Ali Kemal Yazıcı'nın da katıldığı organizasyonda Türk ve İtalyan otomotiv firmaları, sektörde karşılıklı iş birliği imkanları ve ticaretin artırılmasına yönelik önemli toplantılar gerçekleştirdi.

Fuarda, farklı ülkelerden gelen alım heyetleriyle ikili görüşmeler yapan Türk firmaları, yeni iş fırsatları yakaladı.

Türkiye, İtalya'nın en çok otomotiv ithal ettiği 4'üncü ülke

İtalya pazarı, Türk otomotiv sektörü açısından önemli yer tutuyor. İtalya, otomotiv ithalatında Almanya, İspanya ve Fransa'nın ardından en çok ithalatı Türkiye'den yapıyor.

Türkiye, İtalya'ya 2021 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 2,5 milyar dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirdi.

Türk otomotiv sektörü gerçekleştirdiği ihracatla, İtalya'nın otomotiv ithalatından yüzde 5,8'lik pay almayı başardı.

Türkiye'nin İtalya'ya yaptığı ihracatta öne çıkan ürün 882,6 milyon dolarla binek otomobiller olurken bu ürünü 778,4 milyon dolarla tedarik endüstrisi, 572,8 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar takip etti.

Bu yılın nisan ayında İtalya'ya ihracat artışı sağlayan Türkiye, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6'lık artış kaydederek 212 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.