Süleyman Çelebi'nin vefatının 600'üncü yılı ve UNESCO Süleyman Çelebi'yi Anma Yılı dolayısıyla Bursa Ulu Cami'de, Mevlid-i Şerif programı gerçekleşti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Enderun Hafızlar Topluluğu tarafından Ulu Cami'de yatsı namazını müteakip gerçekleştirilen mevlid programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

20220609_2_53898651_77906815

Bursa Büyükşehir Kent meydanının çehresini değiştiriyor Bursa Büyükşehir Kent meydanının çehresini değiştiriyor

Programda, Süleyman Çelebi'nin Hazreti Muhammed'e olan muhabbetini, sevgisini dile getirdiği Mevlid-i Şerif olarak bilinen asıl adı Vesiletü'n-Necat eseri.

20220609_2_53898651_77906816

Mevlidhan, sanatçı, bestekar Mehmet Kemiksiz idaresinde, Tarz-ı Osmani Fem-i İstanbul tavrı ile tilavet geleneğinin son temsilcilerinden İlhan Tok ve bestekar, mevlidhan Amir Ateş ile Türkiye ve dünyada kıraat ve icralarıyla tanınmış hafız ve mevlidhanların katıldığı programda, Mevlid-i Şerif orijinal ve tam haliyle okundu.

Programın sonunda vatandaşlara lokum ikram edildi.

Süleyman Çelebi kimdir?

Osmanlı Devletinin ikinci padişahı Orhan Gazi'nin silah arkadaşı Şeyh Mahmud'un torunu, I. Murad'ın veziri, devlet adamı Ahmed Paşa'nın oğlu Süleyman Çelebi, 1351 yılında Bursa'da dünyaya geldi.

İlimle uğraşan kültürlü bir aileden gelen Süleyman Çelebi, Yıldırım Beyazıt tarafından yine Bursalı Büyük Evliya Emir Sultan Hazretlerinin tavsiyesiyle 1400 yılında inşaatı tamamlanan Ulu Cami'nin imamlığına getirildi.

Süleyman Çelebi, Hazreti Muhammed'in (SAV) hayatının bazı bölümlerini, Peygamber sevgisini sade bir Türkçe, sanatlı bir üslupla ifade ettiği, 768 beyit, 16 babdan oluşan Mevlid-i Şerif'i Ulu Cami'deki görevi sırasında 1409 yılında tamamladı.

Eser, yazıldığı dönemden itibaren Hazreti Peygamberin doğum günlerinde, mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, sünnet, evlenme gibi çeşitli vesilelerle okuna geldi.

Halk arasında çok beğenilen, sevilen, gönülleri fetheden ve halen okunmaya devam eden eserin müellifi Süleyman Çelebi 1422 yılında yaşamını yitirdi ve Bursa'da Çekirge Caddesi'nde bir sırta defnedildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) anma ve kutlama yıl dönümleri programına aldığı Süleyman Çelebi, vefatının 600'üncü yılına rastlayan 2022 yılında çeşitli etkinliklerle yad ediliyor.