Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitim merkezlerinde yıl sonuna kadar 1 milyon öğrenci hedefinin yarısına 5 ayda ulaşıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılması ve istihdam artışına katkı sunulması için yapılan çalışmalar sonucunda mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı 159 binden 502 bine ulaştı.

mesleki eğitim okulu

Yıl sonuna kadar 1 milyon vatandaşı mesleki eğitim merkezleri ile buluşturma hedefinin yüzde 50'sine 5 ayda ulaşılmış olduğu söylendi.

meslekokulu

Yeni düzenleme ile mesleki eğitim merkezine kayıt yaptıran bir öğrencinin okurken aylık 1276 lira, üç yılın sonunda kalfa olanların da 2126 lira civarında ücret aldığı söylendi.

Bu ücretlerin tamamının devlet tarafından karşılandığını ve tüm öğrencilerin, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalandığı bildirilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Mezunların istihdam oranları çok yüksek olup yüzde 88 civarında. Bu merkezlere kayıt yaptırmak için yaş sınırlaması olmaması büyük avantaj oluşturuyor.
Mesleki eğitim merkezlerine talepte 73 bin 264 öğrenci ile güzellik ve saç bakım hizmetleri alanı birinci, 62 bin 713 öğrenci ile motorlu araçlar teknolojisi ikinci ve 44 bin 479 öğrenci ile yiyecek içecek hizmetleri üçüncü sırada yer aldı.

Elektrik elektronik teknolojisi 37 bin 106 öğrenci ile dördüncü ve moda tasarım teknolojisi 36 bin 169 öğrenci ile beşinci sırada yerini aldı."

Türkiye'nin geleceği açısından stratejik bir mesele olarak görüyoruz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya dair değerlendirmesinde, 25 Aralık 2021 yılında Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan düzenlemeler sonrası, mesleki eğitimde işveren gençler için cazip bir mekanizma oluşturulduğunu ve iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Bunun ülke için istihdamı artıracak tarihi bir adım olduğunu vurgulayan Bakan Mahmut Özer şunları söyledi:

"25 Aralık 2021 yılında yapılan değişikliklerden sonra mesleki eğitim merkezlerine ilgi inanılmaz derecede arttı. Bu merkezlerdeki öğrenci sayısında 5 ay gibi kısa zamanda, yüzde 300 bir oranda artış yaşandı.

YKS'nin ilk oturumu başladı Sınav saat kaçta bitecek YKS'nin ilk oturumu başladı Sınav saat kaçta bitecek

159 bin olan çırak, kalfa sayısı şu anda 500 bini aştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 2022 yılın sonuna kadar 1 milyon gencimizi bu mesleki eğitim merkezleri ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Mesleki ve teknik eğitimi, Türkiye'nin geleceği açısından stratejik bir mesele olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu merkezler genç işsizliğin azaltılmasında mesleki eğitimin güçlenmesinde çok kritik işlev görecek."

Mesleki eğitimi güçlendirmeye devam edeceklerini bildiren Bakan Mahmut Özer, sürece emek veren çalışma arkadaşlarına ve 81 il milli eğitim müdürüne teşekkür etti.