Ataması yapılacak 20 bin yeni öğretmenin, yeni eğitim-öğretim döneminin başlatılacağı 12 Eylül tarihinden itibaren işbaşı yapması hedefleniyor.

eğtim-1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada, "Bu yıl için söz verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen ataması ile alakalı süreç önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacak."

meb-4

Türkiye'deki mevcut 1 milyon 200 bin dolayında öğretmenin görev yaptığı eğitim ailesine, 20 bin yeni öğretmenin katılmasına dair süreç başlamış oldu.

milli eğitim bakanı

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin yeni öğretmen ataması bu yıl içinde olacak şekilde çalışmalar devam ediyor. 20 bin yeni öğretmen ataması, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başında eylül ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor.

milli eğitim bakanlığı-9

Başkan Ramazan Acar: "Asım'ın nesli bizlerin inancı ve gayretiyle yaşayacak" Başkan Ramazan Acar: "Asım'ın nesli bizlerin inancı ve gayretiyle yaşayacak"

Bakanlığın takvimine göre, yeni eğitim-öğretim dönemi 12 Eylül'de başlatılacak. Ataması yapılacak 20 bin yeni öğretmenin de yeni eğitim-öğretim dönemiyle birlikte görevlerine başlaması hedefleniyor.

Bakanlık verilerine göre, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da 6 bin 736 okulda 2 milyon 922 bin öğrencinin eğitiminde 163 bin öğretmen görev aldı.
Yeni eğitim öğretim yılında, yıl sonuna kadar 1000 anaokulunun İstanbul'da hizmetine sunulması hedefleniyor.

İstanbul'da ayrıca okul yapımı için 115 arsa temin edildi, bunların yarısının ihalesi kısa zaman içinde tamamlandı ve 4 bin 258 dersliğin yeni döneme yetiştirilmesi hedefleniyor.

Ağırlık okul öncesinde olacak

Milli Eğitim Bakanlığı 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapmak için çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda, Bakan Mahmut Özer'in açıklamasına göre, 750 anaokulu ve 9 bine yakın ana sınıfı hizmete alındı.

Yapılan yeni okullarla birlikte 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 92'ye çıktı. Bu kapsamda atanacak öğretmenlerin branşının da ağırlık olarak okul öncesine verilmesi bekleniyor.

Bakanlık, 20 bin yeni öğretmen atamasına dair takvimi yakında açıklayacak.