Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Milli Eğitim Bakanlığı 5 Haziran'da yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınava dair son hazırlıklar.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, 8'inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS kapsamında 5 Haziran'da yapılacak sınav başvurusunu merkezi yaptıklarını, bu yıl da öğrencilerin kendi okullarında sınava gireceğini söyledi.

mebb

LGS'de süre ve içerik konusunda bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki soruya karşılık Sadri Şensoy, "LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. 2018 yılından beri uygulanan sınavın aynı formattaki uygulaması devam edecek. Sınav, iki oturum halinde uygulanacak."

milli eğitim bakanlığı-3

Sadri Şensoy, "Birinci oturum olan saat 09.30'daki sözel oturumda, öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek.

milli eğitim-1

Saat 11.30'da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verilecek. Salgın sürecinde iki oturum arasında çocukların çok fazla bir araya gelmemesi için rehber öğretmenleri görevlendirmiştik ama bu sene iki oturum arasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, ihtiyaçlarını giderebilecekler."

Örnek sorular, 7 uzmanın gözünden geçerek basılıyor

LGS örnek soru kitapçıklarına dair değerlendirmelerde bulunan Sadri Şensoy, Türkiye'de kademeler arasında iki geçiş sınavı olduğunu, bunlardan LGS'nin MEB, YKS'nin de ÖSYM tarafından yapıldığı gösterdi.

Bu sınavlara dair örnek soru yayımlama uygulamasının 2017 yılına kadar her iki kurumda da bulunmadığının altını çizen Sadri Şensoy, 2017 yılında YKS, 2018 yılında liseye geçiş sınavı için örnek soru yayımlanmaya başladığını söyledi.

Sadri Şensoy, öğrenciler ve eğitimciler tarafından çok beğenildiği için LGS örnek sorularının her ay yayımlanması kararı alındığını söyledi.

Sadri Şensoy, örnek soruların her birinin 3 alan uzmanı, 1 ölçme uzmanı, 1 Türkçe dil uzmanı ve 2 akademisyen olmak üzere 7 uzmanın gözünden değerlendirildiğini söyledi.

Sınavda 90 sorunun sorulduğunu, Bakanlığın her ay 45 örnek soru yayımladığını hatırlatan Sadri Şensoy, şöyle devam etti:

"Asıl sınavın yarısı kadar örnek soru yayımlıyoruz. Şimdiye kadar yayımladığımız tüm örnek soruları aralıkta ve nisanda iki defa basılı olarak öğrencilerimize ücretsiz gönderdik.

Uzman Öğretmenlik Başvuru Sayısı Açıklandı Uzman Öğretmenlik Başvuru Sayısı Açıklandı

Aralık ayında gönderdiğimiz kitapçıkta, 2018 yılı, 2019 yılı, 2020 yılı, 2021 yılı olmak üzere örnek sorularına ve o tarihlerde uygulanan LGS sorularına yer vermiştik.

Toplam 24 milyon yardımcı kaynak gönderdik bu süreçte. Bakanımızın talimatı üzerine nisan ayında 2021-2022 Eğitim Öğretim yılına ait örnek soruları kitap haline getirdik, öğrencilerimize ücretsiz dağıttık.

Yine bu süreçte YKS'ye yönelik kitap da gönderdik ve nisan ayında 12 milyon olmak üzere, şimdiye kadar 36 milyon kitabı da öğrencilerimize ulaştırmış olduk."

LGS başvuruları, bu yıl da merkezi yapıldı

Sadri Şensoy, Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında, Bakanlığın iki yıldır LGS başvurularını merkezi yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Bu yıl da 8'inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak yaptık bu öğrencilerin tamamı değil isteyen öğrenci sınava girecek.

Sınava girmeyen öğrencilerimiz de yerel yerleştirme adını verdiğimiz ve detaylarını LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirteceğimiz kriterlere göre liselere yerleştirilecek. Geçen yıllara baktığımızda başvuran öğrencilerin yüzde 90'ının sınava girdiğini görmüştük, bu sene de sınava katılımda aynı oranı bekliyoruz."

Sınav giriş belgeleri, sıralarda hazır olacak

Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, sınav giriş belgelerinin nasıl temin edileceğine yönelik soruyu yanıtlarken, salgın öncesi öğrencilerin sınav giriş belgelerini okullarından temin ettiklerini son 2 yıldır sınav giriş belgelerinin herhangi bir işleme gerek kalmadan Bakanlık tarafından hazırlandığını hatırlattı.

Sadri Şensoy, "Bu yıl da LGS sınav giriş belgeleri, sınav günü öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır olacak. Sınav giriş belgeleri, 27 Mayıs tarihinde e-okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilecek."

LGS adaylarının sınava gelirken yanlarında bulundurması gerekenler

LGS'ye gelirken öğrencilerin yanlarında bulundurmaları gereken belgeye dair Sadri Şensoy, "Öğrenciler, geçerli kimlik belgeleri, (nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı, geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile sınava alınacaklar. Velilerimizin sınavdan bir gün önce bu belgelerini hazırda tutmaları, çocuklarımızın sınav günü stres yaşamamaları için çok önemli."

Sadri Şensoy, öğrencilerin yanlarında kalem ve silgilerini getireceklerini, bunları unutan öğrenciler için de idarecilerin tedbirli davranacağını söyledi.

Sınav yapılacak bina ve görevli sayısı 3 kat fazla olacak

Sadri Şensoy, sınavla öğrenci alacak okulların ne zaman ilan edileceğine yönelik soru üzerine, "Sınav, 5 Haziran'da gerçekleştirilecek. Sonuçları açıklayacağımız 30 Haziran'da merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olmuş olacak. Şu anda çalışmalar devam ediyor."

"Geçtiğimiz iki yılda salgın önlemleri kapsamında her öğrenci, kendi okulunda sınava girmişti. Bu uygulama bu sene de devam edecek mi" sorusu üzerine Sadri Şensoy, "Salgın nedeniyle çocuklarımızın araçlara binerek başka yerlere seyahat etmelerini engellemek adına kendi okullarında sınavı yapıyoruz, öğrenciler alışkın olduğu ortamda sınava giriyorlar, bu durum sahada büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Bu uygulamayı, Bakanımız Mahmut Özer'in talimatı üzerine bu sene de devam ettiriyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrenciler kendi okullarında sınava girecek."

Öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesi uygulaması ile sınav görevlisi ile bina sayısının 3 kat artırıldığını, "Burada büyük bir organizasyon yapılıyor.

Sınavın güvenli bir ortamda sorunsuz bir şekilde tamamlanması önceliğimiz. 17 bin 915 okulumuzda sınav yapılacak, 700 bin dolayında sınav görevlimiz olacak."

Sınavın yapıldığı okuldaki öğretmenlerin, kendi okullarının dışındaki okullarda görevli olabildiğini belirten Sadri Şensoy, "Bu konuda çok hassasız, bu konuyu sistem üzerinden takip ediyoruz." Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, LGS'ye girecek öğrencilere başarılar diledi.