Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, kız çocuklarının okullaşma oranının yüzde 95'e ulaştığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kız çocuklarına yönelik şartlı yardımlar ile başörtüsü yasağı ve katsayı gibi antidemokratik uygulamaların kaldırılmasıyla kız çocuklarının okullaşma oranı rekor seviyelere ulaştı.

thumbs_b_c_3bda5314a75c3f091b5e3cd6378318a9

2000'li yıllarda yüzde 39 olan kız çocuklarının ortaöğretimdeki okullaşma oranı bugün itibarıyla yüzde 95 oldu. İlk kez kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocukları geçti.

Son 20 yılda okullaşma oranlarının artmasıyla 2000'li yıllarda yüzde 11 olan okul öncesi okullaşma oranı yüzde 95, yüzde 44 olan ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 95, yüzde 14 olan yükseköğretimdeki okullaşma oranı yüzde 48 oldu.

Türkiye, OECD ülkelerinin okullaşma oranlarına erişti.

2016 yılından itibaren ortaokulda, 2014 yılından itibaren yükseköğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarının oranını geçti.

Tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranları yüzde 90'ların üzerine çıktı

Açıklamada konuya dair değerlendirmelerine yer verilen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, beşeri sermaye niteliğini artırmadaki en önemli enstrümanın eğitim olduğunu belirtti.

2000'li yılların başında Türkiye'nin okul öncesi, ortaöğretim ve yükseköğretimde okullaşma oranlarının yüzde 50'nin altında olduğunu bildiren Mahmut Özer, şunları söyledi:

KPSS sonuçları açıklandı! KPSS sonuçları nasıl sorgulanır? KPSS sonuçları açıklandı! KPSS sonuçları nasıl sorgulanır?

"Son 20 yılda bir taraftan tüm il ve ilçelerdeki okul ve derslik yapma seferberliği diğer taraftan okullaşma oranlarını arttırmak için özellikle sosyoekonomik seviyesi dezavantajlı ailelerin eğitime katılımını desteklemek için uygulamaya sokulan eğitim politikalarıyla birlikte eğitim sistemimiz devasa bir dönüşüme tanıklık etti. Okul öncesinden ortaöğretime kadar tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranları yüzde 90'ların üzerine çıktı."

2000'li yıllardaki okullaşma oranlarına dair bilgiler aktaran Mahmut Özer, "Örneğin 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 11'ken bugün yüzde 95'e ulaştı.

Yine ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44'lerden yüzde 95'lere ulaştı. Diğer taraftan ilkokul ve ortaokuldaki okullaşma oranları yüzde 100'e yaklaştı.

İlkokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,63'e ulaşırken ortaokullardaki okullaşma oranları yüzde 99,44'e ulaşmış bulunuyor. "

Kız çocuklarının okullaşma oranlarında çok ciddi bir artışın ortaya çıktığını dile getiren Mahmut Özer, "İlkokul ve ortaokul kademesinde kız çocuklarımızın okullaşmasıyla ilgili hiçbir sorun kalmadı ve ilk kez 20 yılın sonunda bu ülkede kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili sorun kökünden çözülmüş oldu."