Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde yarın gerçekleştirilecek "Büyük İstanbul Mitingi" için hazırlıklar devam ediyor.

Kurtulmuş, Kurum, Soylu ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, miting öncesi çalışmalar hakkında alanda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, "Türkiye sana emanet" temasıyla gerçekleştirilecek mitingin, Türkiye'nin siyasi tarihi bakımından da unutulmayacak bir miting olacağına yürekten inandığını ve görkemli bir mitingle 14 Mayıs'ın ilanını gerçekleştirmeyi temenni ettiklerini söyledi.

14 Mayıs seçimlerinin tarihi bir dönüm noktası olacağına işaret eden Kurtulmuş, seçimin bu tarihte yapılacak olmasının tesadüfi olmadığını, 14 Mayıs 1950'de Türkiye'nin siyasi tarihinde yeni bir devrin kapısının açıldığını anlattı.

Aradan geçen 73 yılda Türkiye'de önemli hizmetlerin yapıldığını, özellikle son 21 yılda her alanda ileriye doğru atılımın olduğu bir dönemin yaşandığını belirten Kurtulmuş, "Şimdi yine karşımızda bir 14 Mayıs seçimi var. Nasıl 1950'nin 14 Mayıs'ı çok partili siyasi hayata geçiş, eser ve hizmet siyasetlerinin başlangıcı, milletin sözünün, egemenliğinin geçerli olduğu bir dönemin başlangıcı olması bakımından önemli bir milat idiyse, 14 Mayıs 2023 de Türkiye Yüzyılı'nın miladı olacak ve milletimiz kararlılıkla Türkiye Yüzyılı'nın kapılarını sonuna kadar açacaktır." diye konuştu.

Ülke içinden ve dışarıdan Türkiye Yüzyılı'nın kapılarının açılmaması, sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye'nin oluşmaması için gayret gösterildiğini aktaran Kurtulmuş, milletin de seçim kampanyası sürecinde büyük kalabalıklarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yeter, söz de karar da gelecek de milletindir." sesine karşılık verdiğini söyledi.

Kurtulmuş, Türkiye Yüzyılı'nın güçlü büyük Türkiye istikametinde atılacak bir adım olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Her alanda güçlü, uluslararası alanda da Türkiye eksenini inşa ederek kendimizi hiçbir tarafın yanında hizalamadan, güçlü büyük Türkiye olarak kendi değerlerimiz üzerinde ayağa kalkacağımız, dünyada söz ve karar sahibi olacağımız bir yüzyılı başlatıyoruz. Türkiye Yüzyılı hedefi sadece AK Parti'nin hedefi değil, 85 milyon aziz milletimizin ortak hedefidir. Hatta ve hatta bu millete, bu ülkeye gönlü bağlı olan, gözü Türkiye'nin üzerinde olan dost ve kardeşlerimizin, 2 milyara yakın İslam dünyasının insanlarının yüzyılıdır. 14 Mayıs seçimlerini bu anlamda bir zafer olarak görüyoruz. Ümit ediyorum ki milletimizin kararlılığı, desteğiyle 14 Mayıs akşamında bütün Türkiye'de, Türkiye Yüzyılı'nın muştusu gerçekleşmiş olacak ve aynen 14 Mayıs 1950 seçiminin kutlandığı gibi 14 Mayıs 2023 seçimi de coşkuyla, halaylarla, türkülerle, dualarla kutlanacaktır. 14 Mayıs'ta öyle bir kazanacağız ki hiçbir kimse kaybetmeyecek."

Yarın düzenleyecekleri mitingin, bir miting olmanın ötesinde bir anlam ifade ettiğini kaydeden Kurtulmuş, "Hem Türkiye'nin geçmiş dönemlerdeki kazanımlarını iftiharla yarın ilan edeceğimiz hem de Türkiye'nin gelecek hedeflerini hep beraber gözden geçireceğimiz aslında bir ahitleşme toplantısı, hedefe doğru kararlılıkla yürümenin başlangıç noktası olacak." değerlendirmesini yaptı.

Kurtulmuş, İstanbul halkının Erdoğan'ı ve Türkiye'nin geleceğinin yükünü omuzlayan siyasi kadroları yalnız bırakmayacağını ve milyonlarca insanın mitinge katılacağını belirterek, 7'den 70'e tüm vatandaşları mitinge davet etti.

- "Hep birlikte Türkiye Yüzyılı'nın kapılarını yarın burada açacağız"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yarın, yüz binlerce İstanbullunun hem ülkeye, hem coğrafyalarına hem de dünyaya mesaj vereceği bir mitinge hazırlandıklarını ifade etti.

Sadece bir mitinge değil, aslında bir duruşa hazırlandıklarını belirten Soylu, "Yarın bu alanda rahmetli Özal olacak, yarın bu alanda rahmetli Erbakan olacak, yarın bu alanda rahmetli Türkeş olacak, yarın bu alanda rahmetli Demirel olacak. Aynı zamanda Türkiye'nin doğusuyla batısını bütünleştiren, Türk'ü, Kürt'ü, Sünni'yi, Alevi'yi, Çerkez'i, Arap'ı, her birini birbiriyle bütünleştiren Recep Tayyip Erdoğan'a inanan yüz binler olacak." dedi.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Yarın bu alanda Türkiye'nin 14 Mayıs'ta sesini duymak istediği mazlumlar ve mağdurlar olacak. Yarın bu alanda hakkın, adaletin, hakkaniyetin sesi yükselecek. Yarın bu alanda ilk kez fırsatını ele geçirdiğimiz, ilk kez Batı'yı böyle yakaladığımız, ilk kez Amerika'yı böyle yakaladığımız, ilk kez dünyadaki egemenleri böyle yakaladığımız bir süreçte, milletimizin gür sesi, milletimizin ak sesi duyulacak. Liderimizin etrafında, reisimizin etrafında, Cumhurbaşkanımızın etrafında sadece bir seçime yürümüyoruz. Türkiye Yüzyılı'na yürüyoruz. Cenabı Allah'ın izniyle, milletimizin desteğiyle, hep birlikte Türkiye Yüzyılı'nın kapılarını inşallah yarın burada hep birlikte İstanbullu hemşerilerimizle beraber İstanbul'un hizmetkarı, Türkiye'nin hizmetkarı Recep Tayyip Erdoğan'la, liderimizle birlikte açacağız."

- "Burada Türkiye Yüzyılı'nın işaret fişeğini yakacağız"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise geçen yıl yine bu zamanlarda milyonlarla burada bir araya gelerek, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin ilk fidanlarını toprakla buluşturduklarına işaret etti.

O zaman, bugünkü muhalefetin "Bu alanı binalar dikerek ranta açacaksınız ve yurt dışındaki tüm ülkelere bu alanı parsel parsel satacaksınız." dediğini söyleyen Kurum, ancak kendilerinin "145 bin 300 ağaç dikeceğiz, fethin sembolü olarak ve fethin 570'inci yıl dönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçemizi milletimize armağan edeceğiz. Burada, çocuklarımız ağaçların, kuş cıvıltılarının arasında yürüyüş yollarıyla, bisiklet yollarıyla bu alanda vakit geçirecek." dediklerini dile getirdi.

Bakan Kurum, yarın Atatürk Havalimanı Millet Bahçesinin ilk etabını milletle, gençlerle buluşturacaklarını belirterek, "Aynı zamanda Atatürk Havalimanı Millet Bahçemiz yarın Türkiye Yüzyılı'nın mitingine ev sahipliği yapacak. Büyük bir coşkuyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milyonlar burada olacak. 16 milyon İstanbullu kardeşimizle burada el ele, gönül gönüle Türkiye Yüzyılı'nın işaret fişeğini yakacağız." dedi.

Buranın çok anlamlı bir yer olduğunu vurgulayan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

Genç eller, Organik bereket: Erzincan'ın Yeşil hikayesi Genç eller, Organik bereket: Erzincan'ın Yeşil hikayesi

"Ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz'da, milletimizin tankların önünde canı pahasına mücadele verdiği süreçte, kendisi buradaki limandan, tankların önünden kaçarak, hemen Bakırköy'de kahvesini yudumlarken, milletimiz devletimiz, bayrağımız, ezanımız için bu mücadeleyi verdi. Kanı pahasına, canı pahasına verdi. Burada milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızı bağrına bastı. Ve o gün devletimiz için, ülkemiz için, geleceğimiz için mücadeleyi şehitler vererek yaptığımız alandır. Burası kıymetlidir. Ülkemizin ilk havalimanıdır ve ilk havalimanı olmaya devam edecektir. Çiçeklerle, böceklerle, orada koku bahçeleriyle bezediğimiz Atatürk Havalimanı Millet Bahçemizde inşallah Türkiye Yüzyılı başlayacaktır. 7 Mayıs'ta, 14 Mayıs zaferimizi buradan tüm Türkiye'ye, tüm dünyaya ilan edeceğimiz yerdir. Büyük bir coşkuyla, Fatih'in torunları yarın İstanbul'da tarih yazacaklar. Büyük bir coşkuyla buraya geleceğiz. İnşallah Türkiye Yüzyılını başlatacağız."

Bakan Kurum, tüm vatandaşları 7 Mayıs'ta saat 16.00'da yapacakları "Yüzyılın Mitingi"ne davet etti.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe de "Türkiye sana emanet" sloganıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla düzenleyecekleri mitingin 14 Mayıs'ın işaret fişeği olacağına inandığını ifade ederek, "Hem tam bağımsızlığımızın hem Türkiye Yüzyılı'mızın hem de milli iradeye saygının sembolü olan siyasi anlayışımızı ve iddiamızı bu alandan 1 milyon İstanbullu ile haykıracağız." dedi.

Konuşmaların ardından Kurtulmuş, Soylu, Kurum ve Kabaktepe platforma çıkarak fotoğraf çektirdi.