Küresel piyasalarda, enflasyon, resesyon ve yüksek faiz ortamına dair endişelerle tahvil faizlerinde yükseliş devam ediyor.

Merkez bankalarının agresif para politikaları nedeniyle önde gelen ekonomilerin enflasyon kontrol altına alınmadan resesyona girebileceği ve güçlenen doların yaratacağı tahribata dair süregelen endişelerle tahvil piyasasından çıkışlar hızlanırken, ekonomik belirsizliklere İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın istifa etmesinden sonra eklenen siyasi risklerle yatırımcı fiyatlamaları zorlaştı.

küresel piyasalar-8

Amerika'da dün açıklanan makroekonomik veri ve şirket finansal sonuçlarının karışık sinyaller vermesi halihazırda kırılgan olan risk iştahının azalmasına ve pay piyasalarında dalgalanmaların artmasına sebep oldu.

piyasalar-5

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, yıl sonuna kadar faiz oranının yüzde 4'ün oldukça üzerine çıkmasının muhtemel olduğunu belirterek, "Para politikasının değiştirilmesi için enflasyonda sürekli bir düşüş görülmesi gerek. Bu nedenle Fed'in politikası, bir süre daha kısıtlayıcı kalacak."

Harker'ın açıklamalarından sonra 1-2 Kasım'daki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılan Fed'in, aralıkta da faizleri aynı ölçüde yükselteceğine dair fiyatlamalar güçlendi.

Makroekonomik veri tarafında Amerika'da haftalık işsizlik başvuruları 214 binle beklentilerin altında kaldı. Philadelphia Fed İmalat Endeksi ekim ayında eksi 8,7 ile sektörde daralmanın devam ettiğini gösterdi. Amerika'da ikinci el konut satışları eylül ayında yüzde 1,5 azalarak peş peşe 8'inci ayda düşüş yaşandı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satıcılı bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,30, S&P 500 endeksi yüzde 0,80 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,61 değer kaybetti.

Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,27 ile Haziran 2008 yılından beri en yüksek seviyeyi gördü. Dolar endeksi ise dün dalgalı bir seyir izlemesinden sonra bugün yeniden 113,1'i test etti. Amerika'nın endeks vadeli kontratları yeni güne satıcılı başladı.

Avrupa tarafında dün İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın istifa etmesinden sonra siyasi gelişmeler gündemin odağına yerleşti. Ülkede, iktidardaki Muhafazakar Parti'de yeniden başlayacak liderlik yarışı kapsamında eski Başbakan Boris Johnson ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın adaylar arasında yer alması bekleniyor.

Liz Truss'ın istifa etmesinden sonra İngiltere'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,75 ile 2 haftadır sürenin en düşük seviyesine gerilemesinden sonra, siyasi belirsizliklerin fiyatlamalara girmesi ile yüzde 3,91'de dengelendi. Sterlin/dolar paritesi 1,13 seviyelerinden 1,12'ye geriledi.

Jeopolitik risklerin gündemden düşmediği bölgede, dün Avrupa Birliği ülkeleri, Ukrayna'daki savaşta kullanması için Rusya'ya insansız hava aracı gönderdiği gerekçesiyle İran'a yaptırım kararı aldı.

Dün toplanan AB üyesi ülkelerin liderleri, doğal gaza tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşma sağlayamadı. Bu gelişmelere karşın dün Avrupa borsalarında alıcılı bir seyir izlenirken, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,20, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,76 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,27 yükseldi. Avro/dolar paritesi dün 0,9850'ye kadar yükselmesinden sonra bugün 0,9770'te dengelendi.

Asya tarafında bugün açıklanan verilere göre, ultra gevşek para politikalarının sürdüğü Japonya'da enflasyon, artan ithalat maliyetleri öncülüğünde eylül ayında yıllık bazda yüzde 3 ile 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar/yen paritesi Ağustos 1990 yılından beri ilk kez 150 psikolojik eşiğinin üzerine çıkarak 150,4'ü test etti. Artan fiyat baskıları ve yendeki değer kayıplarının hızlanması ile gelecek ay Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) güvercin duruşunda ince bir ayar yapabileceğine dair tartışmalar gündemde kalırken, her an doğrudan kur müdahalesi gelebileceğine dair beklentiler güçlendi.

Amerika'nın Çin'e karşı yapay zeka ve kuantum teknolojilerini kapsayan yeni yasaklamalar planladığı haberleri risk iştahının azalmasını beraberinde getirdi. Bu gelişmelerle Asya borsalarında haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlenirken, kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 yükseldi, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,4 geriledi.

Sektör, 10 ayda en çok dış satımı İtalya'ya yaptı Sektör, 10 ayda en çok dış satımı İtalya'ya yaptı

Yurt içinde dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 10,50'ye indirdi. Karar metninde, azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtilerek, "Kurul, takip eden toplantıda benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararından sonra BIST 100 endeksi dün yüzde 0,53 artarak 3.900,85 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.942,54 puana taşıdı.

Dolar/TL dün 18,5953 ile önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinden kapanmasından sonra, bugün bankalararası piyasanın açılışında yatay hareketine devam ederek 18,5900'dan işlem görüyor.

Analistler, küresel çapta enflasyon ve resesyon endişeleri ile tekrardan yükselen tahvil faizlerinin pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini belirterek, yurt içi piyasaların pozitif ayrıştığını söyledi.

Merkez bankalarının "şahin" para politikalarına dair beklentilerinin güçlendiğine işaret eden analistler, bugün yurt içi ve Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin takip edileceğini, İngiltere'den gelecek siyasi haber akışının yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.800 puanın destek, 3.950 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu söyledi.