Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık sayısı açısından sıkıntı olmadığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi'nde, yaptığı değerlendirmede, söz konusu tesisin, kurban ibadetinin yerine getirilmesi için uygun bir yer olduğunu söyledi.

kurbanlıkk

Tüm illerdeki kurbanlık satış noktalarının denetlendiğini dile getiren Nihat Pakdil, kurbanlıkların sağlığı açısından sıkıntı olmadığını, vatandaşların kurbanlık işlemlerini rahat bir şekilde yapabileceklerini bildirdi.

kurbanlıklar-2

Nihat Pakdil, özellikle büyükbaş hayvanların küpeli olması gerektiğine dikkati çekerek, küpe sayesinde vatandaşların, hayvanların aşılanma durumu ve geldikleri yere dair bilgilere ulaşabileceklerini söyledi.

Fazlasıyla hayvanımız mevcut

Kurbanlık sayısı açısından sıkıntı olmadığını belirten Nihat Pakdil, "Fazlasıyla hayvanımız mevcut. Kurban sonrasına yönelik olarak da eğer yetiştiricilerimizin satamadığı hayvanlar söz konusu olursa Et ve Süt Kurumu marifetiyle onları değerlendirme imkanı var. Kurumumuz bu konuda hazırlıklıdır."

Nihat Pakdil, kurban satışları hakkında bilgi vererek, "Kurban Bayramı'na daha 2 günümüz var. Son günlerde satışlar daha çok yoğunlaşır ama yetiştiricilerimiz şu anda kurbanlıkların yüzde 80'inin satıldığını söylediler."

Kurbanlık sahiplerine çevre uyarısı

Kurbanlık kesimi esnasında çevrenin kirletilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Nihat Pakdil, kurbanlıklara ait atıkların sokaklara bırakılmaması ve temizlik kurallarına uyulması gerektiğini söyledi.

Nihat Pakdil, kesimin ehil kişiler tarafından yapılması gerektiğinin altını bir kez daha çizerek, kurban derisinin iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini anlattı.

Mısır yüklü gemi Polarnet Derince Limanı'na ulaştı Mısır yüklü gemi Polarnet Derince Limanı'na ulaştı

Vatandaşlara kesimhanelerden yararlanmalarını öneren Nihat Pakdil, bu yerlerde gerekli tedbirlerin alındığını sözlerine ekledi.

Tesisteki yetiştiricilerle sohbet eden Nihat Pakdil, Hayvan Kayıt Sistemi'nden (TÜRKVET) küpe sorgulaması yaptı.