Devlet Meteoroloji Ajansı tarafından yapılan açıklamada, 1961 yılından beri ülke genelinde en sıcak ekim ayı istatistiklerinin elde edildiği bildirildi.

Kuraklık sorunuyla mücadele eden İspanya'da son 61 yılın en sıcak ekim ayı kayda geçti.

NATO'dan Türkiye'ye tahıl anlaşması övgüsü NATO'dan Türkiye'ye tahıl anlaşması övgüsü

ispanyada-son-61-yilin-en-134_2-41

Ekim ayında sıcaklıkların Fas sınırındaki Melilla kentinde 37'ye, ülkenin kuzeyindeki Bilbao kentinde 23'e kadar çıktığını belirten, olağanüstü artışlar gözlendiğini vurguladı.

thumbs_b_c_1aa467a6b6c93fcea085a56d1c2001fd

İspanya'da hava sıcaklıkları son 6,5 aydır normalin üzerinde seyrettiğini yetkilileri, en düşük hava sıcaklıkları normalin 5 ila 10 derece üzerinde olduğunu açıkladı.

Özellikle 25-27 Ekim tarihleri arasında ülkenin güneyindeki Melilla, Cordoba, Sevilya ve Cadiz kentleri ile doğusundaki Balear Adalarında rekor sıcaklıkların tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

Mevcut durumda baraj ve göletlerdeki ortalama doluluk oranı yüzde 31 olan İspanya'da Sevilya, Tarragona gibi bazı kentlerde su kesintileri yapılırken, kuraklığın en çok tarım ve hayvancılık sektörünü vurduğu belirtiliyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 7-8 Kasım tarihinde Mısır'da yapılacak İklim Zirvesi'nde (COP-27) "Uluslararası Kuraklığa Dayanıklılık İttifakı" girişimini sunacaklarını, burada Kenya ve Senegal'in de olacağını duyurdu.