Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, insanlı bir helikopterde kendileri için gerekli olmayan kısımları çıkardıklarını, yazılım ve sistemlerini ekleyerek aracı insansıza çevirdiklerini söyledi.

Bu dönüşümü daha stratejik hale getirmeyi amaçladıklarını, daha büyük ya da daha küçük helikopterleri dönüştürme imkanına sahip olduklarını söyledi.

"Bir helikopteri sıfırdan yapmaktan çok daha hızlı, verimli ve maliyet etkin bir çözüm. Bu ihtiyaçla yola çıktık. Yerlilik oranını neredeyse her gün artırarak bugünlere geldik. Menzilini, taşıma kapasitesini, faydalı yük opsiyonlarını artırdık. Her geçen gün çok daha güçlenen, yerlilik payı çok daha artan bir Alpin var."

Davut Yılmaz, öncelikli kullanım hedeflerinin askeri ve sivil lojistik olduğunu belirterek, Alpin'i keşif, gözetleme, istihbari amaçlarla kullanmayı planladıklarını bildirdi.

AA-28287168

Askerin yükünü taşıyacak

Alpin'in geçen yıl yaşanan orman yangınlarında Manavgat ve Çanakkale'de uçuşlar gerçekleştirdiğini, "Bu sivil bir görevdi. Bu sene askeri görevler için hazırlıyoruz.

Çok yakında askeri anlamda bir planlamamız var, sürecimiz başlayacak. Doğu bölgesinde askeri nakliye, lojistik anlamında bir göreve başlayacağız gibi görünüyor.

Envantere girmesi bize bağlı bir hedef değil. Çünkü bu işin farklı paydaşları var. O yüzden takvim vermem mümkün değil. Hedefimiz bu yıl içerisinde envantere girmesi. Paydaşlar, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve ilgili kuvvet birimlerimizin takvimi ve oluru doğrultusunda olacaktır."

2023'te birçok ülkede görülecek

Davut Yılmaz, iki Avrupa ve NATO ülkesinden testler ve ihalelerine katılmak için davet aldıklarını, ağustos ayında demo uçuşlarına başlayacaklarını bildirdi.

Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden çok ciddi talep olduğunu söyleyen Davut Yılmaz, özellikle önümüzdeki yıl Alpin'i dünyanın birçok noktasında görmenin mümkün olacağını söyledi.

Çin uzay istasyonuna astronot göndermeyecek Çin uzay istasyonuna astronot göndermeyecek

Davut Yılmaz, Alpin'i sürü şeklinde kullanmayı düşünmediklerine, sürü sistemini Alpin'le entegre şekilde değerlendirmeyi planladıklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Üzerinde çalıştığımız belli başlı konular, başka projeler var İHA'larla ilgili. Bunların temelinde sürü sistemleri var. Bunları Alpin'e entegre edip kullanmayı planlıyoruz.

Askeri ve sivil lojistik önceliğinin ötesinde, taşıma kapasitesi çok yüksek olduğu için özellikle bir takım füze, roket gibi sistemleri entegre etmeyi ve kullanmayı hedefliyoruz.

Alpin tarafında bu da ikinci önceliğimiz. Bunun farklı varyasyonları da olacaktır. Sadece silah, mühimmat gibi sistemler değil, faklı taşıma opsiyonları, sistemleri, faydalı yükler olacaktır.

Gerek bir takım ağır yüklü sensörlerin olduğu kompleks sistemler gerekse istihbari sistemler, sivil amaçlı diğer sistemler olacak. Bunların çoğunu planladık, bazılarının testini yaptık. 2023 yılında Alpin'in çok farklı işler yaptığını göreceksiniz."

2023'te silah kuşanacak

Davut Yılmaz, Alpin'in bulut altı uçabildiği için belli konularda sabit kanatlı İHA'lara göre avantajları bulunduğunu göstererek, şunları söyledi:

"Alpin'in taşıma kapasitesinin yüksek olmasını kullanmak istiyoruz. Klasik makineli tüfek gibi silahları entegre etmeyi düşünmüyoruz. Oradaki yaklaşımımız biraz daha farklı.

Belki farklı tipte ağır silahları entegre etmeyi düşünebiliriz ama silah tarafında önceliğimiz füze veya roket gibi silahlar. 2023 yılı içinde gerçekleşecek. Bu yıl ki önceliğimiz askeri lojistik. Bunu yaparsak bu işi yapan dünyadaki ilk şirket olacağız, ordumuz da ilk ordu olacak."