Hubble Uzay Teleskobu 28 milyar ışık yılı mesafedeki bir yıldızı görüntüleyerek, "şimdiye kadarki en uzak yıldız keşfini" gerçekleştirdiği açıklandı.

1990 yılından beri uzay araştırmalarında kullanılan Hubble'ın 28 milyar ışık yılı mesafede görüntülemeyi başardığı yıldızın şimdiye kadar "keşfedilen en uzak yıldız" olduğu tespiti paylaşıldı.

thumbs_b_c_6fe1fbaf45ba9c68c0a9d5302d5e5735

Makalenin yazarları, bir anlığına görüntülenebilen yıldızın güneşten "50 ila 500 kat daha büyük ve milyonlarca kat daha parlak" olabileceği öngörüsünde bulundu.

Gökbilimciler, "sabah yıldızı" ve "yükselen ışık" anlamında "Earendel" diye isimlendirdikleri yıldızın görüntüsünün dünyaya ulaşmasının 13 milyar yıl sürdüğünü ve bu keşfin evrenin ilk yıllarını araştırmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Araştırma ekibi, Earendel'in iki yıldız değil de gerçekten tek bir yıldız olduğundan emin olmak için Hubble'dan sonra geliştirilen ve çok daha net görüntü elde edebilen James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanacakları bilgisini paylaştı.

Elektrikli otobüsleri yolcu taşımaya başladı Elektrikli otobüsleri yolcu taşımaya başladı

NASA'nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılından beri dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapılıyor.