Gürsu Belediyesi’nce hayata geçirilen “Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi”yle sokak hayvanlarının barınması ve bakımı sağlanacak.

Gürsu Katırlı Dağı, Dışkaya ve Ericek Mahalleleri yolu üzerinde inşası başlayan “Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi”nin
temeli düzenlenen törenle atıldı.

Gürsu Belediyesi’nin, Gürsu’nun ve Bursa’nın güzelliğini panoramik olarak izleme olanağı sunan manzaraya hakim
tepede oluşturduğu “Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi”, “Gürsu Seyir Terası” nın da yer alacağı entegre bir Tesis olarak hizmet verecek.

Yaklaşık 14 milyonluk ihale bedelli, örnek ve ödüllü Tesis; 4.500 m² kontrollü alan içerisinde, toplamda 9 ayrı yapı, 685
m² kapalı alandan oluşuyor. Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi bünyesinde; 39 adet küçük, 5 adet büyük padok bulunuyor.

İdari kısımlarının yanı sıra ameliyathane, röntgen odası, ilaç deposu, tıbbi malzeme deposu, hayvan müşahede odası, hayvan mutfağı, mama deposu, malzeme deposu, hayvan banyosu yer alacak.

Kuş Cıvıltıları ve Can Dostlarının Sıcaklığında Bursa Seyri

“Doğal yaşam koşullarından uzaklaşmış sokak hayvanlarımızın yaşamlarını devam ettirebilecekleri koşulları onlara sunmakla yükümlüyüz” diyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Bu Tesisimizle, inşallah, sokak hayvanlarımızı her türlü yaşam imkanı sunulacak bir yuvaya kavuşturmuş olacağız.

Gürsu’muzun doğasının kucak açtığı tepede sokak hayvanlarımızı kucaklayacak Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezimiz, kuş cıvıltıları ve can dostlarımızın sıcaklığıyla doğanın tüm zenginlikleriyle hissedileceği bir Tesis olarak, doğayla bütünleşmek, doğanın huzurunu ve ihtişamını yaşamak isteyenlerin de buluşma noktası olacak.

Gürsu ve Bursa’mızı kuşbakışı izleme olanağı sunacak Tesis’imiz, sokak hayvanlarımızın barınma, bakım ihtiyaçlarını
karşılayacak.

Şehir yaşamında açlıkla, susuzlukla savaşarak var olmaya çalışan sokak hayvanlarımız için oluşturduğumuz bu Tesis önemli bir ihtiyacı giderecek.

Sokak hayvanlarımızın yaşam haklarının korunmasında tüm insanlığın sorumlulukları var. Bizler bu Tesisimizle bu sorumluluğumuzu yerine getiriyor olmanın huzuru ve sevinci içerisindeyiz.

Bursa'da Zirvede Kayak Heyecanı Yaşanıyor Bursa'da Zirvede Kayak Heyecanı Yaşanıyor

İnsanlık görevimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığımız bu günde törenimize katılarak yanımızda olan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Enpati Hayvan Dostu Şehir” Ödüllü Tesis

Tesis’in hayata geçirilmesini sağlayan proje, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Sahipsiz Evcil ve
Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması” nda “Enpati Hayvan Dostu Şehirler” başlığında ödül kazandı. 

“İnsani değerlerden olan, tüm varlıkların varoluş hakkına saygı duymak ve bu hakkı korumak düşüncesi, hayvan
sevgisi olan insanlardan oluşan bir toplumla mümkündür” diyen Başkan Işık, “Bu bağlamda Belediye olarak sosyal sorumluluk anlayışıyla, sokak hayvanlarımızı korumak ve onların yaşam hakkı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturmak yönünde de çalışmalar yapıyoruz.

Bu çabalarımızın böyle anlamlı bir ödülle taçlandırılması da bizleri daha da yüreklendirdi. Bu konudaki hassasiyetimiz ve hizmetlerimiz artarak devam edecek” dedi.

Gürsu Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Gürsu Belediyesi’ne tahsisi gerçekleştirilen alanda inşaatı hayata geçirilen Tesis bünyesinde yer alacak “Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi” nde, sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarının, çeşitli kuş türlerinin barınmaları sağlanacak.

Hayvanların sağlık kontrollerinin de yapılacağı Tesis’te, hayvan severlerin ziyaretleri sırasında zaman geçirebilecekleri “Gürsu Seyir Terası” da muhteşem şehir manzarasıyla doğayı tüm zenginliğiyle yaşama imkanı sunacak.

foto (5)-10

foto (3)-14

foto (9)-3

foto (7)-13

Gürsu Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi (1)

Gürsu Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi (2)