Dünyanın en verimli ovalarından biri olarak gösterilen Gürsu ovasında, Gürsu Belediyesi tarihinde bir ilke imza atıldı.

Verimli tarım arazilerinin bereketini üretime dönüştürmek amacıyla, Gürsu Belediyesi’nce ilk kez buğday ekimi gerçekleştirildi.

Gürsu ovasından dünyaya en kaliteli tarım ürünlerini ulaştıran verimli tarım arazileri Gürsu Belediyesi'nin buğday hamlesi ile daha da değerlenecek.

Gürsu’nun Ericek Mahallesi’nde bulunan 67 dönümlük araziye ekilen buğdayların, 2023 yılı Temmuz-Ağustos aylarında hasadı yapılarak un üretilecek. 

“Belediyemizin tarihinde bir ilke imza atarak buğday ekimi gerçekleştirdik” diyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Her dönümünden bereket fışkıran Gürsu’muzun verimli tarım arazilerinden olan ve yaklaşık beş altı yıldır boş duran araziyi buğday ekerek değerlendirmek istedik.

İnşallah önümüzdeki yıl yaz aylarında hasadını yapacağımız buğdaylarımızla un üreterek satışını gerçekleştireceğiz. Böylece atıl durumda olan tarım arazimizi değerlendirerek tarıma ve üretime katkı sağlayacağız.

Bursa'da Online kodlama eğitimi bahar dönemi başlıyor Bursa'da Online kodlama eğitimi bahar dönemi başlıyor

Süreç sonrasında ekmek üretimi yapmaya yönelik değerlendirmemiz de olacak. Devlet destekli yerli tohumları kullanarak yaptığımız ekimin bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan arazide yapılan buğday ekiminden 20 tonluk rekolte elde edilmesi beklenmekte.

foto (3)-13

foto (4)-16

foto (5)-9

foto (7)-12