Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bursa'da bir otelde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Gençlik ve Spordan Sorumlu Altıncı Bakanlar Toplantısı'na katıldı.

İznik ilçesinde devam eden 4. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında yapılan toplantıda konuşan Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, buluşmayı ülkelerin gençleri ve sporcuları için çok önemli bulduğunu söyledi.

thumbs_b_c_025c5b8cf359052c1118862d755066d7

Toplantının Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın coşkusu ile birleşmesinin kendileri için mutluluk verici olduğunu belirten Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etti.

Göçebe Oyunları'nda atlı sporlar, güreşler, müsabakalar ve farklı gösterilerin büyük bir şölene dönüştüğünü aktaran Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Türkiye olarak Türk Devletleri Teşkilatını çok ama çok önemsiyor ve bu çatı altında taahhüt edilen tüm çalışmaların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için de büyük gayret sarf ediyoruz.

2022 FIFA Dünya Kupası'nda taraftarlar havaya girdi 2022 FIFA Dünya Kupası'nda taraftarlar havaya girdi

Bir önceki toplantımızda imzaladığımız Gençlik Değişimi Mutabakat Zaptı doğrultusunda ağustos ayında İstanbul ve Bursa'da birinci Çok Taraflı Gençlik Değişimi Programını gerçekleştirdik.

Bu programa katılan gençlerimizi gençlik elçileri olarak ülkeler arasındaki birlikteliğini, iş birliğini, kardeşliği daha üst noktalara taşıyacağına inancımız tam."

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk Dünyası Genç Gönüllüler Havuzu konusunu ilk kez 2020 yılında gündeme getirdiklerini hatırlattı.

Türkiye olarak gönüllülük konusuna büyük önem verdiklerini dile getiren Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bu tecrübelerimizi Türk dünyası gençlerine aktarma vesilesiyle Birinci Genç Gönüllülük Eğitim Programını yine 1-5 Ağustos 2022 tarihlerinde ülkelerimizden 80 gencin katılımıyla İstanbul'umuzda gerçekleştirdik. Gençlerimiz burada yaptıkları çalışmalarla teşkilatın Genç Gönüllüler Havuzunun oluşturulmasına yönelik temelleri attılar."

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Genç Gönüllüler Havuzu Projesi'nin toplumlar arasındaki gönüllülük kültürünü pekiştirme ve beraberliği kuvvetlendirmede büyük katkılar sağlayacağına inandığını anlattı.

İş birliğimizi çok daha yukarılara çıkaracağına inanıyoruz

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlik alanında çok fazla çalışmalarının olduğunu ve bunları güçlendirerek, artırarak devam ettiklerini vurguladı.

Spor alanında da çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Futbol federasyonları arasındaki iş birlikleri ve bu manada bu iş birliği sonucu takımlar arası müsabakaların sayısının artırılması önemli.

Yine dopingle mücadele ve bu çerçevede atılan adımlar. Ben özellikle şunu ifade etmek istiyorum, tüm dost ve kardeş ülkelerle gençlik alanında olduğu gibi spor alanında yeni iş birliği mekanizmalarını geliştirme noktasında her daim açık olduğumuzu ve her çeşit iş birliğine de hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Bu çerçevede sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme programı kapsamında tecrübeler ve gelinen noktayı önümüzdeki süreçte sizlerle paylaşmaktan da büyük bir memnuniyet duyacağımızı ifade etmek istiyorum."

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Özbekistan'ın, Buhara'da 2022 yılı Türk Dünyası Gençlik Başkenti unvanıyla güzel bir ev sahipliği yaptığını belirtti.

Kardeş ve dost ülke Özbekistan'ın bakan ve yöneticilerine, emeği olan herkese teşekkürlerini ileten Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"2023 yılında Türk Dünyası Gençlik Başkenti unvanı ülkemize devrolacak. Bu anlamda büyük bir taşıdığımızı, bu bayrağı yine birlikte daha yukarıya taşıyacağımızı ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle Türk dünyasının güzide gençliği için yeni başkenti sizlere ilan edeceğim. Gençlik ülkelerimiz açısından sadece yarınlara ifade etmiyor, aynı zamanda bugünler için de çok önemli.

İstanbul'umuzun bu unvanı gururla taşıyacağına ve Türk dünyasının gençleri arasındaki kardeşliği, bağlılığı güçlendirerek iş birliğimizi çok ama çok daha yukarılara çıkaracağına inanıyoruz.

İnşallah Gençlik Başkenti ilan ettiğimiz İstanbul'da teşkilat çatısı altındaki genç girişimciler forumu ve genç liderler forumu gibi gerçekleştireceğimiz etkinliklerle ve bir çok etkinlikle, çalışmayla, projeyle bir araya gelmeyi de dört gözle bekliyoruz."

Program sonrasında 2023 Türk Dünyası Gençlik Başkenti unvanının İstanbul'a devri gerçekleştirildi.

Toplantıya, Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Farid Gayibov, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Azamat Jamankulov, Özbekistan Spor Gelişimi Bakanı Adkham İkramov, Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kıdırali, Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Gulmyrat Agamyradov, Özbekistan Cumhuriyeti Gençlik İşleri Ajansı Direktörü Alisher Sadullayev, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Serik Zharasbayev, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev de katıldı.