Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye dair 2022 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,5'ten yüzde 2,9'a düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşu, enflasyon ve kısıtlayıcı para politikasının dünya ekonomisinin büyüme hızını azaltacağını bildirdi. Kuruluş, Türkiye ekonomisinin bu yıla dair büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 4,5'e yükseltti.

fitch

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun haziran sayısını "Sıkı Para Politikasının Dönüşü" başlığıyla yayımladı.

Raporda, enflasyon ve kısıtlayıcı para politikasının dünya ekonomisinin büyüme hızını azaltacağı belirtildi.

Küresel enflasyon baskılarının büyüme görünümü üzerinde giderek artan olumsuz etkilerle birlikte yoğunlaşmaya devam ettiğine işaret edilen raporda, Çin'deki son karantina önlemlerinin küresel imalat tedarik zinciri baskılarına katkıda bulunduğu kaydedildi.

Raporda, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan enerji ve gıda arzında yaşanan kesintilerin Avrupa enflasyonunu beklenenden daha hızlı etkilediği aktarıldı.

Fitch Ratings'in raporunda, enflasyon baskılarının özellikle sıkı iş gücü piyasalarının nominal ücret artışını desteklediği Amerika ve İngiltere'de hizmet sektöründe arttığı belirtildi.

Amerika ve Avro bölgesi büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edildi

Küresel ekonomiye dair büyüme tahminlerinin düşürüldüğü raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,9, 2023 yılı ve 2024 yılında yüzde 2,7'şer büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch Ratings, mart ayında açıkladığı tahminlerinde küresel ekonominin 2022 yılında yüzde 3,5 ve 2023 yılında yüzde 2,8 büyüyeceğini öngörmüştü.

Amerika ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahmininin yüzde 3,5'ten yüzde 2,9'a çekildiği belirtilen raporda, ülkenin 2023 yılı büyüme beklentisinin yüzde 1,6'dan yüzde 1,5'e indirildiği aktarıldı. Amerika'nın 2024 yılı büyüme beklentisinin yüzde 1,3 olduğu bildirildi.

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahminin de yüzde 3'ten yüzde 2,6'ya indirildiği, 2023 yılı büyüme tahminin 2,3'ten yüzde 2,1'e düşürüldü. Avro Bölgesi ekonomisinin 2024 yılı büyüme beklentisinin yüzde 2,1 olarak belirlendi.

Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 750 TL Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 750 TL

En büyük revizyon Çin ekonomisinde

"Sıfır Kovid-19" politikası kapsamında Şanghay'da alınan karantina önlemlerinin Çin ekonomisinin büyüme hızının düşmesine neden olacağına gösterilen raporda, en büyük revizyonun Çin ekonomisine dair tahminlerde yapıldığı belirtildi.

Raporda, Çin ekonomisinin bu yıla dair büyüme tahminin yüzde 4,8'den yüzde 3,7'ye düşürüldüğü, 2023 yılı beklentisinin yüzde 5,1'den yüzde 5,3'e çıkarıldı. Çin ekonomisinin 2024 yılında yüzde 5 büyümesinin öngörülüyor.

Türkiye'nin 2022 yılı büyüme tahmini yükseltildi

Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde beklenenden çok daha iyi performans gösterdiği bildirildi.

Raporda, ithalat ihracata göre hızlı düşüş gösterirken yatırımların ek destek sağladığı, net ticaretten gelen artışın büyümeye yardımcı olduğu söylendi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5, 2023 yılında yüzde 3 ve 2024 yılında yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch Ratings, daha önce Türkiye'nin bu yıl yüzde 2,4 ve 2023 yılında yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Merkez bankaları enflasyona yanıt vermek zorunda kalıyor

Raporda, dünya genelinde enflasyon zorluklarının belirgin hale geldiği ve merkez bankalarının yanıt vermek zorunda kaldığı söylendi.

Ücret-fiyat dinamikleri geliştikçe ve fiyat beklentileri yükseldikçe enflasyonun kalıcı hale gelme riskinin belirgin olduğuna dikkat çekilen raporda, ücret enflasyonunun yüksek olduğu Amerika ve İngiltere'de iş gücü piyasalarının çok sıkı olduğu aktarıldı.

Raporda, Amerika Merkez Bankasının (Fed) faiz oranlarını bu yılın son çeyreğine kadar yüzde 3'e ve 2023 yılında ilk çeyreğine kadar yüzde 3,5'e yükseltmesinin beklendiği belirtildi.

Rusya'nın Almanya ve İtalya'ya yaptığı tüm doğal gaz akışının aniden durması riskinin şimdilik önlendiği raporda, çatışma devam ederken bu riskin yüksek kalmaya devam ettiği kaydedildi. Raporda, "Riskler o kadar yüksek ki böyle bir senaryoda Avro Bölgesi'nin resesyondan kaçınacağından şüpheliyiz."