Bosna Hersek'te bu yıl 28'incisi gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali'nde (SFF) 62 ülkeden 235 film gösterilecek.

Bugün gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklamada, 12-19 Ağustos tarihinde gerçekleşecek SFF'de sinemaseverlerin, 51'i bölgeden 235 filmi izleme imkanı bulacak.

Saraybosna Film Festivali

Güneydoğu Avrupa sinemasının en büyük etkinliği olarak adlandırılan festivalde, salgın tedbirlerinin de kaldırılmasıyla, başkent Saraybosna'ya dünyanın dört bir yanından binlerce sinemaseverin gelmesi bekleniyor.

TRT ortak yapımı ve TRT ödüllü altı film, Saraybosna Film Festivali'nde yarışacak

Festivalde beş TRT ortak yapımı ve bir TRT ödüllü film olmak üzere altı TRT filmi yer alacak.

Festival organizatörlerince yapılan açıklamada, "Saraybosna'nın Kalbi" onur ödülünün, bu yıl sinemaya verdiği büyük katkıdan dolayı İsveçli yönetmen Ruben Östlund'a verilecek.

Yapılan açıklamada, bu yılki festivalin açılışının, Östlund'un Altın Palmiye ödülü alan TRT ortak yapımı "Hüzün Üçgeni" (Triangle of Sadness) filmi ile yapılacağı belirtildi.

SFF, dünyaca ünlü isimleri ağırladı

Bosna Hersek'te 1992 yılı ve 1995 yılında yaşanan savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı tekrardan kültür ve sanatın merkezi haline getirmek için düzenlenmeye başlayan Saraybosna Film Festivali, çeyrek asırlık tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

Ünlü edebiyatçıların yaşamları film oluyor Ünlü edebiyatçıların yaşamları film oluyor

SFF'ye şimdiye kadar Robert de Niro'dan Angelina Jolie'ye, Brad Pitt'ten Orlando Bloom'a, Daniel Craig'den John Malkovich'e, Morgan Freeman'dan Nuri Bilge Ceylan'a kadar dünyaca ünlü bir çok sayıda ünlü isimler katıldı.