Son 28 yıl içerisinde gerçekleştirilen FETÖ operasyonları kapsamında, kamu sektöründe görev alan 44 kişi yetkililer tarafından gözaltına alındı. İddialara göre, kamu kurumlarında faaliyet gösteren bu kişiler, FETÖ'nün mahrem imamları olduğu suçlamasıyla gözaltına alındılar.

FETÖ'nün Kamu Kurumlarına Sızma Hareketi: 28 İlde Eş Zamanlı Operasyon

Operasyon, FETÖ'nün kamu kurumlarındaki yapılanmasına yönelik yapılan titiz bir araştırmanın sonucunda gerçekleştirildi. Yetkililer, söz konusu kişilerin FETÖ'nün illegal faaliyetlerine katıldıklarını ve örgütün amaçları doğrultusunda çalıştıklarını belirtiyor.

Devletin Derinindeki Tehlike: FETÖ'nün İç Yapısına Eş Zamanlı Darbe

Bu operasyonla birlikte, devletin çeşitli kurumlarında görev yapanların FETÖ ile bağlantılı olduğu iddialarına yönelik ciddi bir adım atılmış oldu. Operasyonun detaylarıyla ilgili daha fazla bilgi verilmezken, gözaltına alınan kişilerin sorgulanması ve soruşturmanın derinleştirilmesi bekleniyor.

FETÖ, Türkiye'de 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirdiği darbe girişimiyle gündeme gelmiş ve devletin çeşitli kurumlarında yapılan operasyonlarla örgüte yönelik mücadele sürdürülmüştü. Bu operasyonlar, devletin demokratik düzenine ve milli güvenliğine yönelik tehdit oluşturan yapılanmalara karşı sürdürülen kararlı mücadelenin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ yapılanmasıyla ilgili olarak yürütülen operasyonlar kapsamında 28 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen harekat sonucunda kamu kurumlarında görev alan 44 kişinin 'mahrem imam sorumlusu' olarak iddia edilerek gözaltına alındığını duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, "Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde; FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Emniyet Genel Müdürlüğü'nü hedef alarak içerisinde sızma, eleman kazanma, Emniyet personelini örgütün kendi özel sistemine göre kodlama ve kazanılan elemanların örgütsel bağlılık durumlarını takip ederek kaydetme faaliyetleri doğrultusunda, örgüt tarafından 'mahrem imam' olarak atandığı iddia edilen ve halen çeşitli kamu kurum veya kuruluşlarında aktif olarak görev yapan 46 'Emniyet Mahrem Sorumlusu' şüphelisinin Ankara merkezli 28 ilde, 21 Mayıs 2024 tarihinden itibaren eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına karar verilmiştir. Şu ana kadar 44 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir" denildi.

Felaket anı: Sisler ardında dehşet veren kaza Felaket anı: Sisler ardında dehşet veren kaza

Bu operasyon, FETÖ/PDY'nin devlet kurumlarına sızma çabalarının hala sürdüğüne işaret ederken, güvenlik güçlerinin terör örgütlerine karşı kararlı mücadelesi de devam ediyor.

Editör: Kadir KURTAY