Alperat'ın Japon kültürüne ait krigami tekniğini heykellerine yansıttığı serginin açılışına çok sayıda sanatsever katıldı.

Serginin açılışında konuşan Alperat, uzun yıllar mimarlık yaptıktan sonra hayali olan heykeltıraşlığa yöneldiğini söyledi.

Alperat, 6 senedir krigami dizaynlarını kullandığına dikkati çekerek, "İnsan sevdiği ve mutlu olduğu işi yapınca iş yapıyor gibi olmuyor. Ben de son yıllarda Japonya seyahatinde krigami sanatıyla tanıştım ve heykellerimde onun alfabesini kullanmaya başladım. Artık o dil benim imza dilim oldu. Krigami ile kendimi ifade ediyorum." dedi.

Eserlerini mermer ve bronz tozu ile retina kullanarak oto boyasıyla yaptığını ifade eden sanatçı, şunları kaydetti:

"Bütün eserlerin bir hikayesi ve felsefesi var. Bu sergi, içsel yolculuğumuzu anlatıyor. Bir dervişin zorlu kapılardan geçerek yaptığı yolculuğu anlatıyor. Simurg'un Anka kuşunu bulma yolculuğu da aynı yolculuktur. Simurg, Kaf Dağı'nın arkasına geçince aradığı şeyin kendisi olduğunu fark ediyor. Her heykelin de bir hikayesi var. AKM'deki ilk solo heykel sergisini açtım. Benim için gerçekten büyük bir gurur. Kültür ve Turizm Bakanlığına ve AKM'ye ayrıca çok teşekkür ediyorum."

Sanatseverleri sonsuzluktan, kaostan ve hiçlikten başlayan belirsizliğin içindeki netliği, ışığı ve varoluşu anlatan yolculuğa davet eden eserler, bir bütünün ve sonsuz bir döngünün parçası olma halini ortaya koyuyor.

Sergi, 26 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

Emekli öğretmen 69 yıldır pedal çevirerek zinde kalıyor Emekli öğretmen 69 yıldır pedal çevirerek zinde kalıyor