Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, Kovid-19 salgını sürecinin tedarik zincirinde önemli bir değişime yol açtığını söyledi.

"Ev tekstilinde daha önce rekabetçi olamadığımız, ürün satmakta zorlandığımız bazı pazarlarda fiyat tutturur hale geldik. Yeni dönemde özellikle Çin ve Hindistan'dan boşalan pazarlara hızlıca girmemiz gerekiyor."

20220512_2_53481065_76843182

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, ev tekstil firmalarından oluşan 5. ve 30. Meslek Komitelerinin "Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı", odanın hizmet binasında gerçekleştirildi. Toplantıda, ev tekstili sektöründeki ticaret ve yatırım fırsatları ile firmaların talepleri değerlendirildi.

20220512_2_53481065_76843183

İbrahim Burkay, toplantıda yaptığı konuşmada, son 2 yıllık dönemde tüm dünyanın başta salgın olmak üzere ekonomik ve sosyal sorunlarla mücadele ettiğini söyledi.

20220512_2_53481065_76843184

Normalleşmenin başladığı süreçte Rusya-Ukrayna Savaşı ile iş dünyası için sıkıntıların yeniden baş gösterdiğine dikkati çeken İbrahim Burkay, Bursa tekstil sektörünün de bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi.

İbrahim Burkay, salgın sürecinin ev tekstili sektörüne etkilerine dair şu değerlendirmede bulundu:

Gözden kaçırmayın

Bursa İznik Maratonu başladı Bursa İznik Maratonu başladı

"Salgın ile tüm dünya evlere kapanınca insanlar evlerindeki eksikleri görmeye başladı. Perdelerden halılara, mobilyalardan aksesuarlara kadar evdeki her şey değişmeye başladı.

Sektörümüz ciddi bir taleple karşılaştı. Çin, Hindistan, İspanya ve Portekiz gibi sektördeki önemli üreticilerin salgının olumsuz şartlarından etkilenmeleri, lojistik maliyetlerin artması tedarikte önemli bir değişime yol açtı.

Ev tekstilinde daha önce rekabetçi olamadığımız, ürün satmakta zorlandığımız bazı pazarlarda fiyat tutturur hale geldik. Yeni dönemde özellikle Çin ve Hindistan'dan boşalan pazarlara hızlıca girmemiz gerekiyor.

Yeni normale geçişte yeni projeler hayata geçirmeliyiz. Gerek Bursa Ticaret ve Sanayi Odası gerekse de ihracatçı birlikleri bünyesinde hedef pazarlara yönelik farklı çalışmalar yapmayı planlıyoruz."

HOMETEX, firmalarımıza önemli kazanımlar sağlayacak

İbrahim Burkay, ev tekstili sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından olan HOMETEX Ev Tekstili Fuarı'nın 17-21 Mayıs tarihinde İstanbul'da düzenleneceğini söyledi.

Özellikle alım heyetleri konusunda sektörün talepleri doğrultusunda çok titiz çalışmalar yaptıklarını bildiren İbrahim Burkay, şunları söyledi:

"Rusya'dan alıcılar gelmez endişesi taşıyorduk ama çok ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Fuarımıza Amerika ve Avrupa kıtasından, Körfez bölgesinden alıcılar gelecek.

Özellikle Körfez bölgesi çok önemli. 3 yıldır bu pazara mal satamıyorduk. Şimdi rüzgar tersine döndü. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi ülkelerden alıcılar gelecek. Sektörü uzun bir aradan sonra uluslararası düzeyde bir araya getirecek ilk fuar olan HOMETEX, firmalarımıza önemli kazanımlar sağlayacak."

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 5. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Erdoğan Akyıldız ve 30. Meslek Komitesi Başkanı Burak Anıl'ın komite çalışmalarına dair bilgi verdiği toplantı, görüş alışverişinden sonra sona erdi.​​​​​​​