Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye, Diyarbakır ve Adana'da yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları yürütülüyor. Arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanlara ulaşmak için yoğun gayret gösteriyor.

2023_Subat_AA-30223634

Adıyaman'da 12 yaşındaki çocuk enkazdan "futbol sohbeti" eşliğinde çıkarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman'da enkazdan kurtarılmaya çalışılan çocuğun babası ve ekiplerle futbol sohbeti kameraya yansıdı.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından arama kurtarma ekipleri, Adıyaman Sümenevler Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanın enkazında arama kurtarma çalışması yaptı. Çalışmalar esnasında ses duyan ekipler, depremin 62. saatinde 12 yaşındaki Cihan Emir Parlak'a ulaştı. Bulunduğu yerden kurtarılan çocuk, hastaneye kaldırıldı. Kurtarma ekipleri, çocuğu enkaz altından çıkarmaya çalışırken bilincini açık tutmak için sohbet etti.

"Hangi takımlısın?" sorusuna "Galatasaray" cevabı alan ekipler, futbol üzerine sohbete başladı. Ekipler, bir yandan çalışmalarını yaparken "Ya bırak Galatasaray'ı, gel Beşiktaşlı ol" diyerek şakalaştı.

Çalışmaları takip eden babanın "Ben de çok uğraştım ama Beşiktaşlı olmadı" demesinin ardından çevredeki bazı kişiler de "Karışmayın adama, lider takım bu." esprisini yaptı. Çocuğun Beşiktaşlı olmayacağını söylemesi üzerine babası da "Sen çık, ben Galatasaraylı olurum oğlum" diye yanıt verdi. Diyaloglar arasında gülüşmeler yaşandı.

2023_Subat_AA-30217035

13 yaşındaki Berat, enkazdan muhabbet kuşuyla çıkarıldı

Kahramanmaraş'ta 13 yaşındaki çocuk, depremden 55 saat sonra, elinde tuttuğu muhabbet kuşuyla enkazdan sağ çıkarıldı.

Esençan Apartmanı enkazından ses gelmesi üzerine, arama kurtarma ekipleri çalışma başlattı. 3 saatlik çalışmanın ardından ulaşılan Berat Sarı'nın elinde bir muhabbet kuşu tuttuğu görüldü.

Hipotermi tehlikesine karşı özel örtülere sarılan Berat, ambulansa götürüldüğü esnada teyzesi Döndü Öztürk'ü görünce sağlık ekiplerinden durmalarını istedi ve muhabbet kuşunu, yanına çağırdığı teyzesine verdi.

Metin Karadoğan Ağrı Belediye Başkanlığı Koltuğunu Savcı Sayan'dan Devraldı Metin Karadoğan Ağrı Belediye Başkanlığı Koltuğunu Savcı Sayan'dan Devraldı

Teyze Öztürk, yeğeninden aldığı kuşu önce bağrına bastı, sonra da çevreden bulduğu ekmekten yedirdi, şişe kapağından su içirdi. Sevinç gözyaşları döken teyze, "Allah'a şükürler olsun."

2023_Subat_AA-30218119

13 yaşındaki Berat Sarı, hastaneye kaldırıldı

Arama kurtarma çalışmalarına Azerbeycan ve Dubai'den gelen ekipler destek verdi.

Berat Sarı'nın annesi Ayşe Sarı da 56. saatte kurtarıldı.

2023_Subat_AA-30219873

Saatler sonra kurtarıldılar

Hatay'da görev yapan Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekibi, 600 Evler mevkisindeki bir binada enkaz altında kalan 88 yaşındaki Kalkap Değirmenci'yi 62 saat sonra kurtardı. Değirmenci, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 84 yaşındaki Fatma Sultan Çetinkaya, depremden 61 saat sonra Elazığ Belediyesi itfaiye ekiplerince enkazdan yaralı çıkarıldı. Çetinkaya, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

Adıyaman il merkezinde Mehmet Akif Ersoy Caddesi'ndeki bir binada çalışma yapan ekipler, 7 aylık Ömer ile 9 yaşındaki Muhammed Acar'ı kurtardı. Depremden 58 saat sonra çıkarılan kardeşler, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

2023_Subat_AA-30217686

1,5 yaşındaki Masal ve annesi kurtarıldı

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta 1,5 yaşındaki Masal Kıraççakalı ve annesi ekiplerce kurtarıldı.

Hükümet Bulvarı'ndaki Yenişehir Apartmanı'nın enkazında çalışma yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, enkazda dinleme yaptı. Enkazdan ses alan ekipler, bunun üzerine apartmanın yan tarafındaki binadan sesin geldiği noktaya tünel açtı.

1,5 yaşındaki Masal ile annesi Yeliz Kıraççakalı'ya (23) ulaşan ekipler, titizlikle sürdürdükleri çalışmanın ardından önce Masal'ı, sonra annesini enkazdan çıkardı.

Deprem günü enkaz altından kendi imkanlarıyla çıkan ve 55 saatlik umutlu bekleyişin ardından bebeğine kavuşan baba Ömer Kıraççakalı, ambulansa alınan bebeğine sarılarak büyük mutluluk yaşadı.

Anne Yeliz Kıraççakalı'nın kurtarma ekiplerine bebeğini emzirerek hayatta tuttuğunu söylediği belirtildi.