Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Konya Selçuk Üniversitesi elektrikli aracı sergileniyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde gerçekleşen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda bugün sona erecek.

2022_Eylül_GRS2

Konya Selçuk Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzioğlu danışmanlığında, Milli ve Yerli Sancak Topluluğu (MYS) Sancak Takımı tarafından tasarlanan elektrikli araç "Alparslan"ın teknik özelliklerini anlatan Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Şinasi Ergün, TEKNOFEST'te bulunmaktan takım olarak çok mutlu olduklarını ve elektrikli araçlarını geliştirerek gelecek yarışmalara katılacaklarını söyledi.

Şinasi Ergün, "Aracımızda bataryamız, batarya paketlememiz, şarj aletimiz, araç kontrol sistemimiz, dokunmatik panel ve yazılımı tamamen bize ait. Aracımızın en önemli yerli parçası motor kısmıdır.

İki kilovatlık 2 tane motorumuz var. Motor 60 ila 80 kilometre arasında, verimli çalıştığı için 65 kilometrelik bir pisti 1 saat 5 dakikada bitirecek şekilde tasarlandı."

Gidilecek pistin hava koşullarına mesafesine göre bataryayı değiştirebildiklerini dile getiren Şinasi Ergün, şöyle devam etti:

"Bataryamızın daha rahat kullanılması açısından 85 kilometre menzilli bir batarya tasarladık. Bataryamızın küçük olma sebebi bataryamızı düşürdükçe ağırlığın azalması.

Pilleri azalttığımızda bataryanın menzili kısalıyor, aynı zamanda ağırlığı azaldığında daha çok yol katedilebiliyor. Biz bu mesafeyi 80 kilometreye ayarladık.

Aracın şarj aleti yerleşik şarj aleti olarak geçiyor. Bunun özelliği diğer elektrikli araçlar dışardan bir adaptörle şarj edilir telefonlar gibi. Bizim aracımızda direkt prize takılarak şarj başlatılabilir.

Bu sene inşallah revizyona girerek hızlı şarj ile alakalı batarya tasarlayacağız ve ona göre bir şarj aleti yapacağız. Hızlı şarj ile yüksek voltajlarda şarj ederek daha çok menzil yapmayı hedefliyoruz."

Takım olarak TEKNOFEST'te "görsel tasarım ödülü" almalarının geri dönüşlerinin çok daha iyi olacağını dile getiren Şinasi Ergün,"Yeni kurulmuş bir takımız, kurulduğumuzda heyecanlıydık heyecanımız yavaş yavaş azalmaya başlamıştı.

TEKNOFEST KARADENİZ'i 205 bin kişi gezdi TEKNOFEST KARADENİZ'i 205 bin kişi gezdi

Danışman hocamızın desteğiyle umudumuz hiç bitmedi. Artık elimizde bir oluşum var, içine binip test edebiliyoruz. Bu ödülle bütün takımın enerjisi, motivasyonu iki katına çıktı."

Alparslan, TEKNOFEST 2022 kapsamında daha önce yapılan yarışlarda görsel tasarım ödülüne layık görülmüştü.

Takım üyeleri dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle ödüllerini almıştı.