Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların durması ve kalıcı barış için çaba sarf etmeyi sürdüren Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşının başından beri Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'yı ilk defa burada bir araya getirecek.

thumbs_b_c_791aad5be6b7f1dddcf6d626b31c9e13

Türkiye'nin yoğun diplomatik çabalarının sonuç vermesiyle gerçekleşecek toplantı ile öncelikle çatışmaların durması ve iki ülke arasında kalıcı ateşkesin sağlanması hedefleniyor.

Toplantının, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için bir dönüm noktası olması temenni ediliyor.

Mevkidaşlarıyla temaslarını hız kesmeden sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çatışmalar başlamadan önce de Sergey Lavrov ve Dmitro Kuleba'yı 11-13 Mart'ta ADF kapsamında bir araya getirme teklifinde bulunmuştu.

8. İstanbul Ara Buluculuk Konferansı

Antalya'da yarın, üçlü toplantının yanı sıra 8. İstanbul Ara Buluculuk Konferansı da gerçekleştirilecek.

2012 yılından beri gerçekleşen konferansa; liderler, siyasetçiler, diplomatlar, uzmanlar, akademisyenler ve öğrenciler olmak üzere toplam 200'ün üzerinde kişi katılacak.

Zehir dolu sular: Beykoz'un Kirlilik çığlığı Zehir dolu sular: Beykoz'un Kirlilik çığlığı

Türkiye, "Değişen Barış Ortamında Ara Buluculuk Mercek Altında" başlığıyla gerçekleştirilecek konferansla teori ile pratiği birleştirerek ara buluculuğa yönelik küresel farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Diplomasinin nabzı Antalya Diplomasi Forumu'nda atacak

Geçen yıl ilki "Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar" temasıyla gerçekleşen ADF'nin bu yılki teması; "Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak" olarak belirlendi.

Bu yıl da dünyanın dört bir yanından siyasetçi, önde gelen akademisyen, düşünür, kanaat önderi, diplomat ve iş insanları bir araya gelerek, küresel ve bölgesel meseleleri vizyoner bir bakış açısıyla Antalya'da ele alacak.

Sorunlara çözüm önerileri getirilen, bölgenin ve dünyanın geleceğiyle ilgili yeni fikir ve eğilimlerin oluşmasına, gündemin ve söylemin şekillenmesine uygun bir platform sunan ADF'de bu yıl da devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, uluslararası platformların liderleri yer alacak.

Rusya-Ukrayna savaşına dair gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, gözler ADF marjında Türkiye, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarının katılımıyla üçlü formatta düzenlenecek toplantıya çevrildi.

Bunun yanı sıra NATO ve AB'den önemli katılımcılar Antalya'da olacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosu Genel Sekreteri Marija Buric, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Angel ve BM Somali Özel Temsilcisi James Swan ADF'ye katılan isimler arasında.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia'nın yanı sıra Bosna Hersek Devlet Başkanlığın 3 üyesi de Antalya Diplomasi Forumu'nda olacak.

Avrupa'dan aralarında İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Ivan Korcok, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn gibi birçok dışişleri bakanının katılacağı ADF'de, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks de yer alacak.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ile Afganistan Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki de katılımını teyit eden önemli isimler arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun katılımcılara hitabıyla başlayacak ADF'de, "Barışın bedeli veyahut savaşın maliyeti, Çalkantılı bir çağda liderlik ve diplomasi, barış ve refaha uzanan bölgesel ve küresel yollar" başlıklarıyla 3 ayrı liderler paneli gerçekleşecek.

Forumda yer alacak 30 panel arasında "Orta Doğu’da ortak bir zemin arayışı, Afrika için bir kalkınma vizyonu ve Asya-Pasifik'te iş birliği ve rekabet" gibi oturumlar var.

Editör: Kadir KURTAY