Vivo Türkiye Genel Müdürü Hailu Hong, Türkiye'nin akıllı telefon üreticileri için etkileyici ve heyecanlandırıcı bir pazar olduğunu anlattı.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde geçen yıl 20 milyon dolarlık yatırımla fabrika açarak Türkiye'de üretime başlayan Çin menşeli akıllı telefon üreticisi Vivo, ülkedeki pazar payını kısa vadede yüzde 10'a çıkarmayı hedefliyor.

Genç popülasyonu olan ve büyüyen bir ülke olduğu için burada yatırım kararı aldıklarını, "Sektör bilgilerine göre, 2020 yılında Türkiye'de 12 milyon telefon satıldı.

Gebze'de bulunan bu fabrikamız, 12 bin metrekare kapalı alana ve yıllık 5 milyon telefon üretim kapasitesine sahip. Yaptığımız bu yatırımla uzun vadede 2 bin kişilik istihdam planımız var. Şu anda 250 civarında çalışanımızla istihdamı yıl sonuna doğru artırmayı planlıyoruz."

Akıllı telefonların yanı sıra kulaklık ve tablet ürettiklerini, "Özellikle kamera ve yenilikçi tasarımlarıyla markamız ön plana çıkmaktadır.

Y serisi modellerimiz, Türkiye'de ön plana çıkıyor. Bu yıl yenilikçi ve özgün tasarımıyla V model serisini Türkiye pazarında satışa sunduk."

Bakan Vahit Kirişci duyurdu! Türkiye'den rekor ihracat Bakan Vahit Kirişci duyurdu! Türkiye'den rekor ihracat

08_Nisan_17_11_AA-28936824

Daha çok yatırım ve istihdam hedeflerimiz var

Genel Müdür Hailu Hong, şirketin hedeflerine dair şu bilgileri paylaştı:

"Türkiye pazarına çok yeni girmemize rağmen yüzde 4 pazar payına sahibiz ve kısa vadede yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Şu anlık sadece iç pazar hedeflerimiz var fakat 5 yıl içerisinde Avrupa ve Afrika gibi Türkiye'ye yakın pazarlara ihracat yapmak istiyoruz. Türkiye'deki pazar payımızın artmasına bağlı olarak ileride tabi ki daha çok yatırım ve istihdam hedeflerimiz var."

Vivo Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürü Hasancan Yetik "Türkiye'yi, Avrupa teknolojisinin yıldızı olarak görüyoruz. Türkiye, genç nüfusa sahip. Bir hayli teknoloji meraklısı bir kitleyiz.

Globalde büyük firmaların Türkiye pazarına olan ilgisi bunu kanıtlıyor. Çok daha iyi yerlere kısa vadede geleceğini umut ediyorum ve biz de firma olarak Gebze bölgesinde bunu destekliyoruz."