Bursa'nın Karacabey ilçesinde ıhlamur ormanlarında başlayan ve hasat zamanı, 20 gün boyunca devam edecek.

Karacabey Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin kuzey kıyılarında dünyanın sayılı büyüklükteki doğal ıhlamur ormanındaki hasada katıldı.

20220616_2_53984713_78107044

Boğazköy Mahallesi Muhtarı Kemal Kaya ile ıhlamur toplayıcılarının hasadında yer alan Ali Özkan, kaliteli ıhlamurların, yüksek ağaçlardan zahmetli bir faaliyet sonucu toplandığını söyledi.

Bursa Karacabey'de yılın ilk domates fidesi ekimi Bursa Karacabey'de yılın ilk domates fidesi ekimi

20220616_2_53984713_78107045

Dallarından ayrılan, kesilen, kurutulan ıhlamurların pazara arz edildiğini, "Tıbbi ve aromatik bir bitki. Özellikle kış aylarında yoğun tüketiliyor.

Hastalıklara şifa olmasının yanında bağışıklık sistemine de katkısı var. Yüksek ağaç dallarına çıkan vatandaşlarımız riskli bir işçilik yapıyorlar. İnşallah acı olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz."

Ali Özkan, havaların bu dönem serin gitmesinin ıhlamur çiçeği süresinin uzayacağının bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Bölgede arıcılık faaliyetlerinin de ıhlamura endeksli olduğunu gösteren Ali Özkan, "Öyle ki ıhlamur hasadına bal toplayan bölgedeki arıcıların, bu ürünlerinin daha değerli ve talep gördüğünü biliyoruz."

Muhtar Kemal Kaya hasadın 20 gün süreceğini söyledi

Ihlamur çiçeği toplamanın zorluğuna değinen Kemal Kaya, "Biz bunu yerde topluyoruz ama bunun zor kısmı ağacın tepesine çıkmakta. Bu da genelde tecrübeli kişilerin işi.

Geçmişte sakatlanma ve hatta ölümle sonuçlanan olaylar oldu. 10 yaşından 25 yaşına kadar çocuklar, hanımlar, ailece çıkarız hasada. Bu bulunmaz bir nimet, Allah'a binlerce kez şükürler olsun. Bizim köyümüzün genelde geçim kaynağı bu."