Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Biçer, kalp hastalarına Kovid-19 hatırlatma dozları.

Prof. Dr. Murat Biçer, kalp hastalarında aşı olduklarında diğer kişilerden farklı yan etkiler beklenmediğini söyledi.

20221012_2_55493125_81653172

En etkin koruyucu tedavi yönteminin aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Biçer, "Kişiden kişiye değişmekle birlikte milyonda bir olan bir yan etkiyi bütün aşı olanlarda olacakmış gibi göstermek doğru değil. Aşının koruyuculuğu karşısında riski kıyas kabul edilemeyecek kadar azdır. Hatırlatma dozunu ihmal etmeyin."

Prof. Dr. Murat Biçer, Kovid-19 döneminde bulaşıcı hastalıklarda farkındalık oluştuğunu dile getirerek, toplu yaşam alanlarında maske takmanın önemine dikkat çekti.

Sigaranın zararlarına değinen Prof. Dr. Murat Biçer, "Şeker hastası olmanız çoğunlukla genetik yatkınlık fakat sigara içmeniz tamamen kişisel tercih ve kontrol edilebilir bir durum.

Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar toprakla buluşturuldu Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar toprakla buluşturuldu

Kovid-19 döneminde hastalığa yakalanma hastalığın seyri açısından önemli bir risk faktörü. Sigara kesinlikle içilmemeli. Spor, sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme ile risk faktörleri olabildiğince en aza indirilmeli."

Damar kalitesi ve akciğer kapasitesi ne kadar sağlıklıysa bireyin aslında o yaşta olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Murat Biçer, risk faktörleri sebebiyle 30'lu, 40'lı yaşlarda bile kronik hastalar olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Murat Biçer, "Hastanın fizyolojik kapasitesi çok önemli. Ameliyatın kaldırılabilirliği ve fayda oranı da göz önüne alınıyor."