1. HABERLER

  2. BURSA

  3. Bursa Nasıl Bir Şehir?
Bursa Nasıl Bir Şehir?

Bursa Nasıl Bir Şehir?

Dört mevsim tarih kokan şehir, Bursa. Yeşil Bursa diye bilinen şehrin tarihi ve kültürü hakkında merak edilenler neler?

A+A-

Bursa Tarihi

Merak edilen Bursa tarihi için ilk söylenebilecek olan elbette Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasıdır. Türkiye toprakları içinde olan pek çok şehir gibi, Bursa’da Roma – Bizans – Selçuklu’dan Osmanlıya kadar uzanan geniş bir tarihe sahip.

Şehrin merkezinde yapılan küçük bir gezi hem tarihi dokuyu görmeniz hem de zamanda yolculuk yapmanız için yeterli olacaktır. Tarih, kültür ve inanç turizminin yoğun olduğu şehirde, gezebileceğiniz çok sayıda yer bulunmaktadır.

Bursa Tarihini İnceleyebileceğiniz Yerler

Şehrin tarihine dair yapıları görmeniz, müzeleri gezmeniz; Bursa’da keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Bursa tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz çok sayıda yer olduğunu bilmelisiniz. İlk olarak aynı zamanda evliyalar şehri olarak da bilinen bu şehrin türbelerini gezmeniz önerilir. Hem tarihi hakkında kısa bilgiler almak, hikayeler dinlemek hem de o dönemden bu güne taşınmış yapıları görmüş olacaksınız.

ulucami.jpg

Bursa’daki tarihi yerler dediğinizde, akıllara ilk gelecek olan elbette I. Beyazıt tarafından 1396-1400 yılları arasında yapılmış olan Ulucami yer alıyor. Şehrin merkezinde olan bu camiyi gezmeden şehirden ayrılmak olmaz.

kozahani-1.jpg

Kozahan, Fransız Kilisesi, Emir Sultan Cami gibi yerler de Bursa’nın tarihini en iyi şekilde yansıtan yerler arasında.

stad-bursa.jpg

Bursa Kültürü

Bursa’nın kültürü dendiği anda, elbette oradaki yaşayış biçiminin geniş çapta analiz edilmesi algılanır. Şehre baktığınızda pek çok geleneği yaşatmaya devam ettiğini görürsünüz. Bursa’daki çarşı kültürü, hala devam etmektir.

  • Uzun Çarşı
  • Aynalı Çarşı
  • Kuyumcular Çarşısı
  • Yorgancılar Çarşısı gibi geniş ve büyük bir çarşısı vardır.

Bursa’nın kültürü en iyi şekilde çarşıları ile yansıtılıyor diyebiliriz. Devam eden düğün geleneklerini, şehrin yaşattığı ve günümüze kadar getirdiği bir kültür olduğunun en önemli göstergesidir.

Çarşıları dışında hanları ile de ünlüdür.

  • Kozahan
  • İpekhan
  • Balibeyhan

Aynı zamanda Bursa şehrinin han kültürünü de hala yaşattığını söyleyebiliriz. Bursa’nın kültürünü yansıtan yerler arasında hanları ve hamamları da yer alıyor. Merkezde hala kullanılan hamamlar da bulunuyor. Şehri gezebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.