Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), 25 Ekim tarihinde parçalı güneş tutulması için hazırlıklarını tamamladı.

Merkezden yapılan açıklamaya göre, güneş tutulması GUHEM'e gelecek öğrencilerle takip edilecek.

20221020_2_55609956_81900713

Bursa'da saat 12.35 ila 15.00 saatlerinde izlenebilecek tutulma öncesinde, öğrencilere konuyla alakalı bilgilendirme yapılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, gök olayları arasında güneş tutulmasının ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

Türkiye'den izlenebilen son güneş tutulması 2006 yılında gerçekleştiğini, "Ne yazık ki ülkemizde 2060 yılına kadar tam tutulma göremeyeceğiz bazı parçalı güneş tutulmalarına tanık olacağız.

25 Ekim'de parçalı güneş tutulması ülkemizin tamamından görülebilecek. Havanın açık olması burada en önemli kriter. Ülkemizden görülebilecek bir sonraki parçalı güneş tutulmasıysa 5 yıl sonra gerçekleşecek."

Öğrenci gruplarımız için 'güneş gözlemcisi' adını verdiğimiz tutulma gözlüğü hazırladık

Halit Mirahmetoğlu, bu gök olayı kesinlikle çıplak gözle izlenmemesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Gözlemin, özel filtreli ekipmanlarla yapılmasının önemine işaret eden Halit Mirahmatoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Güneşe çıplak göz ile bakarsak güneşten gelen çok güçlü ışınım görme yeteneğimizin kaybına yol açabilir. Bu nedenle parçalı tutulma halinde olsa bile güneşe hiçbir zaman doğrudan bakılmaması gerekiyor.

Özel filtreler olmadan çıplak gözle, fotoğraf makinesiyle, dürbün ya da teleskopla güneşe bakmak gözlerde kalıcı hasara ve görme kaybına neden olabilir.

Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar toprakla buluşturuldu Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar toprakla buluşturuldu

Biz de bu nedenle tutulmayı izlemek isteyen öğrenci gruplarımız için 'güneş gözlemcisi' adını verdiğimiz tutulma gözlüğü hazırladık. Bu sayede öğrencilerimiz tutulmayı en güvenli şekilde gözlemleyebilecek.

Burada güneşin yüzde 80'inden fazlası örtülecek. Bu bölgeden uzaklaştıkça güneşin örtülme oranı azalacak. Tutulmanın Türkiye'de gözlemlenebileceği en iyi yer ülkemizin kuzeydoğusu. Burada, güneşin yüzde 60'ı örtülecek. Ülkemizin güneybatısındaysa bu oran yüzde 30 civarında olacak."