Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Bursa Bilim Festivali 9. Science Expo’nun tanıtım toplantısı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yollarının sponsorluğunda hayata geçirilen "Bursa Bilim Festivali 9. Science Expo", salgın nedeniyle verilen iki yıllık aradan sonra 9-12 Haziran tarihinde gerçekleşecek.

20220601_2_53780839_77619851

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplantıda yaptığı konuşmada, etkinliği Türk Hava Yolları sponsorluğunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajasının (BEBKA) desteği, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi (BİKO) ve İŞKUR iş birliğiyle hayata geçirdiklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Kent meydanının çehresini değiştiriyor Bursa Büyükşehir Kent meydanının çehresini değiştiriyor

20220601_2_53780839_77619852

Türkiye'de bilim etkinliklerinin yaygınlaşması ve diğer illere yayılımı sonrasında yeni bir vizyonla harekete geçen Bursa Bilim Festivali'nin 2017 yılından itibaren Turkish Airlines Science Expo adıyla yoluna devam ettiğini hatırlatan Alinur Aktaş, şöyle konuştu:

20220601_2_53780839_77619853

"Salgın dolayısıyla 2020 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız 9. Science Expo'yu maalesef yapamamıştık. 9-12 Haziran tarihinde 'Uzay ve Havacılık' temasıyla TÜYAP Fuar Merkezi ile GUHEM, Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) bahçesinde gerçekleştireceğiz.

Bilim festivalimize uzay ve havacılık sektöründe üretim yapan kurumlarımız katılacak. Bunlar içinde Türkiye Uzay Ajansı, Aselsan, Roketsan, THK, Solotürk, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, uçuş okulları gibi yerel ve ulusal birçok kamu kurumu, özel şirket, okul ve sivil toplum kuruluşu yer alıyor."

Alinur Aktaş, bu yılki festivalde meslek liselerine özel önem verdiklerini ve etkinlik kapsamında yapılacak "Meslek Liseleri İstihdam Buluşması"na Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de katılmasını beklediklerini söyledi.

Uzay ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların teknolojilerinin sergileneceği festivalde, lise ve üniversite takımlarının da yarışmalarda derece aldıkları tasarımları ve ürünleriyle yer alacağına değinen Alinur Aktaş, şunları söyledi:

"Günümüzde zirai ilaçlamadan kargo taşımacılığına kadar hayatın her alanında rol almaya başlayan dron teknolojisini yakından görme ve uygulama imkanı da bulacak ziyaretçiler için farklı deneyimler sunacağız.

Türkiye'nin her yerinden toplam 250 bin ziyaretçimize eğlenerek öğrendikleri, başımıza icat çıkardıkları, bilim dolu 4 gün geçirmeyi vadediyoruz. 11 Haziran tarihinde Oğuzhan Koç konseriyle müzik dolu bir akşama şahit olacağız.

Şimdiye kadar bir milyon bilim sevdalısının ziyaret ettiği festivalimizi mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Bunun için de şehrin bir çok noktasından fuar alanına ücretsiz ulaşım imkanı sağlıyoruz."

Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ile ilgili paydaşların temsilcileri katıldı.