Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 127,82 puan artarken, toplam işlem hacmi 117,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, günü yüzde 3,63 kazançla 3.649,21 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.650,07 puana taşıdı.

bırsa istanbul bist 100 endeks

Bankacılık endeksi yüzde 5,98, holding endeksi yüzde 4,53 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 7,64 ile finansal kiralama, faktoring, en çok gerileyen yüzde 3,19 ile spor oldu.

bist 100 endeks

Analistler, geçen hafta önemli merkez bankalarının para politikalarına dair belirsizliklerin büyük oranda azalmasıyla küresel pay piyasalarında artan risk iştahının yeni haftaya taşındığını söyledi.

Batılı ülkeler nükleere yöneliyor Batılı ülkeler nükleere yöneliyor

borsa istanbul-5

Bu hafta Amerika'da enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündeminin piyasalara yön vermesinin beklendiğini aktaran analistler, halihazırda Amerikan Merkez Bankası (Fed) yüzde 90 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını kaydetti.

Yarın veri gündeminde yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında Amerika ve Almanya'da enflasyon, Japonya'da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) öne çıkacağını dile getiren analistler, teknik açıdan Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 3.650 seviyesinin direnç, 3.540 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 artmasını bekliyor.

Ekonomistler, temmuz ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 8,4 artacağını tahmin ediyor.