Mart ayın sonunda İstanbul'a geldikten sonra yaz aylarının sonuna kadar burada üreyip vakit geçiren leylekler, 10 yıldır aynı caminin kubbesine yaptıkları yuvada çok sayıda yavru leylek dünyaya geldi.

thumbs_b_c_0c8f36243ede0d5b2e760ca08f52d5db

Paşamandıra Mahallesi'ndeki Değirmendere Merkez Camisi'nin kubbesinin tamamlandığı 2012 yılında ilk defa buraya yuva yapan leylekler her yıl dünyaya geldikleri yavrularla ailelerini büyüttü.

Bölge halkı kısa zaman içinde benimsediği leylekler, erişkin duruma geldikten sonra çevredeki binaların çatısında vakit geçirmeye başladı.

Köy halkı Yaren lakabını taktı

Değirmendere Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Remzi Çevik, cami inşaatı devam ettiği sırada kubbenin yerleştirilmesinden sonra leyleklerin ilk defa burada yuva yaptığını söyledi.

Bursa Tarihçesi ve 8500 Yıllık Tarih Bursa Tarihçesi ve 8500 Yıllık Tarih

"2013 yılı itibaren bu leylekler camimizin kubbesine yuva yapıp 1 ay zarfında yavrularını çıkarıp yaz bitiminde de göç yoluna çıkıyorlar. Köyümüze her yıl geliyor bu leylekler, ilk yıl 2 tane, sonraki yıllarda 3, bu yıl da 4 yavru yaptılar. Köy halkı 'Yaren' lakabını taktı. Burada çok seviliyorlar. Bizler de alıştık artık onlara, geldikleri ve gittikleri zamanları artık ezberledik."

Leyleklerin mart ayı sonunda geldiğini ve ağustos ayın ilk 10 gününde göç ettiklerini, "Köy halkımız sağ olsunlar, sahip çıktılar. İlk zamanlar şaşkınlığa sebep olsalar da şimdi gözümüz görmediğinde 'Neredeler acaba?' diye merak ediyoruz. Artık bugün yarın giderler. Seneye mart ayı ve nisan ayı yeniden yumurtlamak üzere camimize gelirler diye bekliyoruz."

Göremediğimiz zaman telefonda birbirimize sorduğumuz oluyor

Yöre sakinlerinden Muammer Çınar, mahallelerinin çok sayıda kuş türünün göç yolu üzerinde olduğunu söyledi.

Yavru leyleklerin şu anda uçmaya başladıklarını, "Artık göç zamanları geldi. Herkesin sevgilisi haline geldiler. Bundan önce geçen sene yavrularının bir tanesi kubbeden düşerek ölmüştü."

Muammer Çınar, leyleklerin sürü halinde dolaştığını ve gündüz vakitlerinde yaptıkları yuvada hiç görünmediklerini anlattı.

Leyleklerin mahalleye renk kattığını dile getiren Muammer Çınar şöyle konuştu:

"Gündüzleri uçarak yemlenmeye gidiyorlar.Yavrularını gezdiriyorlar uçmayı öğretiyorlar. Akşamları da gelip yavruların 4'ü bir duruyor anne baba ayrı duruyor. Sabahın ilk ışıklarıyla peş peşe giderler.

Göremediğimiz zaman telefonda birbirimize sorduğumuz zamanlar oluyor. Az nüfusumuza rağmen bu leylekler bizlere ayrı bir hareket kattı. Seneye tekrar gelmelerini bekliyoruz."

Editör: Kadir KURTAY