Bursa’da yüzlerce engelli, yaşlı ve Alzheimer  hastasının yaşamına değer katacak BAREM, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Zehra Altınöz, belediye başkan yardımcıları ve müdürleri  ile çok sayıda engelli vatandaş ve ailelerinin katıldığı programda renkli görüntüler yaşandı. 


Engelliler İçin En Özel Proje


Demirtaş’ta 14 bin 162 metrekare alan üzerine  inşa edilen BAREM’in 200 yaşlı, 150 engelli, 150 Alzheimer hastası olmak üzere toplamda 500 kişiye hizmet vereceğine dikkat çeken Başkan Mustafa Dündar, özel projede huzurevi, sosyal donatı alanları, modern bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile ailelerin  kendilerine özel zaman ayıracakları bölümler bulunduğunu belirtti.


Osmangazi’de tüm engelleri aştıklarını ifade  eden Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak, diğer tüm belediyelerin yaptığı rutin hizmetleri en iyi şekilde yapıyoruz.

Gürsu'da Gençlere Yeni Kapı Açılıyor Gürsu'da Gençlere Yeni Kapı Açılıyor

Hatta kurum farkı gözetmeksizin, vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu eğitim, sağlık, spor çevre ve güvenlik gibi yaşamı doğrudan ilgilendiren her  konuda hizmet üretmeye de azami gayret gösteriyoruz.

Yerel yönetimlere örnek gösterilen pek çok başarılı projeyi hayata geçirdik” dedi. 


16 Yıllık Tecrübenin Eseri


Osmangazi Belediyesi olarak, sadece engelliler  gününde değil, yılın 365 gününü engelliler günü olarak kabul ederek hizmet ürettiklerini ifade eden Başkan Dündar, “Pandemi sürecinde OBAM kapalı kalınca, sizlerden gelen talep bu merkezin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bizler de, sosyal belediyecilikte zirve dediğimiz bu merkezi, BAREM’i inşa ettik ve hizmete açtık.

Bu tesis, bizim, OBAM ile elde ettiğimiz 16 yıllık tecrübemizin sonucu ortaya çıkmış bir merkez.

Hem fiziki, hem kullanım olarak engelli, yaşlı ve hasta vatandaşlarımıza en iyi hizmet sunacak şekilde tasarlanıp inşa edildi.

Herkes konuşur, Osmangazi yapar. Bu konuda  da son derece iddialıyız.

Çünkü, yaptığımız hizmetler, eserler ortada” diye konuştu. 


Bursa’nın Darülaceze’si 


BAREM’in üç farklı bölümden oluştuğunu, yaşlı,  engelli ve Alzheimer hastalarının faydalanacağı merkezin yapımı kadar, işletilmesi konusunda da son daraca hassas davrandıklarını söyleyen Dündar, bu konuda Darülaceze’yi kendilerine örnek aldıklarını söyledi.

Başkan Mustafa Dündar, “Türkiye’nin en önemli kurumlarından Darülaceze gibi kalıcı ve başarılı bir işletim sistemi kurmak için çalışıyoruz.

Bunlar, Osmangazi Belediyesi olarak bizlerin sosyal devlet olmanın gereği yapmış olduğumuz çalışmalar.

Vatandaşlarımız talep ediyor, bizler yapıyoruz. Bu hizmetleri yaparken, bizlere sahip çıkan, desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

Burası Bursa’nın bir eseri ve bunu yaşatmak, koruyup kollamak bizler kadar vatandaşlarımızın da görevi.

İnşallah sonsuza kadar yaşayacak bir hizmet olur. Bu vesileyle de siz değerli kardeşlerimin, Dünya Engelliler Gününü kutluyor, her gününüz bayram olsun diyorum” diye konuştu.            


Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden Sosyal Hizmet Uzmanı Reis Sanatçı’nın semineri ile başlayan etkinlikte; engelli ailelerin sosyal, ekonomik, hukuki haklarından bahsedildi.

Daha sonra dev projenin ilk açılan bölümü olan Osmangazi Engelli Bakım Merkezi’nde (OBAM) eğitim gören vatandaşların şiir, tiyatro,  dans ve müzik alanlarındaki çeşitli gösterileri sergilendi.

Yüzleri gülümseten programın sonunda ise üyelerle yakından ilgilenen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, engelsiz buluşmanın gelecek yıllarda devam edeceğini söyledi. 

Engelliler Günü Kutlama 14

Engelliler Günü Kutlama 16

Engelliler Günü Kutlama