Levent'te yapımı devam eden Türk ve dünya denizcilik tarihinin en büyük isimlerinden Barbaros Hayreddin Paşa'nın isminin verildiği cami.

Hizmete alındığında Yıldız Hamidiye Camisi'nden Sarıyer Büyükdere'ye kadar 18 bin 500 metrekarelik alanıyla ana arterdeki en büyük cami olarak bölgedeki ihtiyacı karşılayacak Barbaros Hayreddin Paşa Camisi'nin inşaatında sona doğru yaklaşıldı.

Levent Camisi Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, yaptığı açıklamada, hazırlıklarından sonra cami inşaatına 3 Temmuz 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı temel atma töreniyle başladıklarını hatırlattı.

Semtin, Barbaros Hayreddin Paşa'nın leventlerinin eğitim alanı olduğunu söyleyen Ergin Külünk, onun hatırasına bu ismin verildiğini anlattı.

Projesinde su ve denizcilikle ilgili detaylara yer verdiklerini belirten Ergin Külünk, "Ana kubbemiz gemi dümeni süslemesi şeklinde. Tam ortasında 16 yıldızlı bir pusulamız var.

Hepsinden kıymetlisi ana kubbe yazımızda suyun ve denizin önemine işaret eden İbrahim Suresi 32. ayet-i kerimesi yer alıyor. Yazıyı Hasan Çelebi hocanın talebesi Ferhat Kurlu yazdı.

Tezhip ve süslemeleri Mustafa Çelebi hazırlıyor. Denize atıf yapacak süslemeler ve mavi tonlara yer verdik. Ana kubbemizin etrafındaki 32 penceremizde yelkenli ve mavi vitraylar yer alıyor. Minarelerimizde martı detayları yer alıyor."

Ergin Külünk, her yaptıkları projede bir öncekine göre farklılıklar bulunduğunu dile getirerek, Büyük Çamlıca Camisi'ndeki ana kubbede olduğu gibi nano teknolojiyi kullandıklarını, masif bakır levhalar ile altın ve gümüş renkli çeliklerin yer aldığını söyledi.

2022_Temmuz_decams

Kazım Koyuncu, ölümünün 17'inci yılında anılıyor Kazım Koyuncu, ölümünün 17'inci yılında anılıyor

Mimar Sinan detayı

Hattın üç boyutlu olması için kubbeye 40 santimetre mesafede yer aldığını anlatan Ergin Külünk, binanın akustiği ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Mimar Sinan'ın cami akustiğine getirmiş olduğu o müthiş buluşu 500 yıl sonra modern bilimle denedik. Kubbemizde 242 tane delik var. Bu delikleri ses mühendisimizin tavsiyeleriyle kimyasallarla doldurduk ve cami içerisindeki akustiği en güzel şekilde temin etmenin yolunu açtık."

2022_Temmuz_decams2

İnce işçilik ve süslemelere geçildi

Ergin Külünk, caminin kaba inşaatını bitirdiklerini, ince inşaat ve süslemelerle alakalı hızlı bir çalışmanın yapıldığını söyledi.

Şantiye sahasında 200 kişi ile çalışmaların büyük titizlikle sürdürüldüğünü bildiren Ergin Külünk, şöyle devam etti:

"Şantiye dışında, Konya, Kütahya, İzmit gibi Anadolu şehirleri ile İstanbul'daki 10 atölyede kapı, pencere, kepenk, çini, alçı, mermer, taş işleri gibi çalışmaları yapılıyor.

Altyapıları hazır olan işler bittikçe gelip burada uygulanıp, monte ediliyor. Ana kubbemiz bitti, iskelemiz sökülüyor. Halı, kaligrafi, minyatür gibi çalışmalar hızla devam ediyor. Halıda mavi tonlar yer alacak ve denizi hatırlayacaksınız."

Ergin Külünk, caminin kuşak yazısında Rahman Suresi'nin tamamının yer alacağını, minare kütüğünde özel bir minyatür planladıklarını söyledi.

2022_Temmuz_decamss2

Rakamlarla Barbaros Hayreddin Paşa Camisi

Toplam 18 bin 500 metrekarelik arsaya yapılan cami, 7 bin metrekarelik alan üzerinde yükseliyor.

Açık ve kapalı alanlarıyla toplam 20 bin kişi kapasiteli olacak cami, klasik Osmanlı mimari özelliklerine sahip.

Ana kubbesinin çapı 24, yüksekliği 44 metre olacak yapıdaki 4 minareden ikisi 79, ikisi 92 metre uzunluğunda inşa edildi.

Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camisi'nden esinlenilen caminin inşasında, modern inşaat tekniklerinden istifade ediliyor.

Projeleri depreme dayanıklı hazırlanan caminin açık alanları deprem toplanma alanı olarak kullanılacak.

Camide 900 araçlık yer altı katlı otopark bulunacak.

İçinde 9 asansörün olacağı camide, farklı amaçlarla kullanılabilecek birden çok salon ve donatı alanı yer alacak.