İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli ve milli pasaportun üretimini başlatarak, ilk olarak yeşil pasaportun basılacağını duyurdu.

Süleyman Soylu, gece saatlerinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek holografik şerit, hayalet resim, metamorfik desen gibi özelliklerle dünyanın en güvenli pasaportu olacak, "üçüncü nesil" olarak adlandırılan yerli ve milli pasaportun üretimini başlattı.

05_2022_01_Agustos_02_Agustos_21_AA-28760826

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Süleyman Soylu, yeni nesil ehliyet, çipli kimlik kartı ve yeni nesil pasaportlarda şimdiye kadar yapılanları anlattı.

05_2022_01_Agustos_02_Agustos_21_AA-28760825

Osmaniye'de ev, iş yeri ve alt geçitleri su bastı Osmaniye'de ev, iş yeri ve alt geçitleri su bastı

Ocak ayından beri 1 milyon 630 bin pasaport basıldığını söyleyen Süleyman Soylu, geçen yılın aynı döneminde 1 milyon 153 bin pasaport basımının yapıldığını dile getirdi.

05_2022_01_Agustos_02_Agustos_21_AA-28760815

Dünyada yaşanan gelişmelerden dolayı çipli pasaport üretimlerinde yaşanan sorunları gösteren Süleyman Soylu, mart ayından itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Darphane Genel Müdürlüğünün yerli ve milli pasaport için çalışma yaptığını söyledi.

Yerli ve milli pasaport üretimi için hedefi ağustos ayı olarak belirlediklerini bildiren Bakan Süleyman Soylu, ağustos ayı tamamlanmadan çalışmaların bitirildiğini belirtti.

"Yerli pasaportlarda ilk olarak yeşil pasaport basacağız. Burada yüksek bir talep var. Günlük pasaport talebi 7-8 bindir ama son 4-5 aydır bu talep 10 bin-15 bin arasında gidip geliyor.

Bu da şundan kaynaklanıyor, özellikle her şeyi siyasallaştırmayı seven bir candaş medya var. Bu medya, toplumu yanlış bilgilendirip meseleyi kaosa döndürebilmek için kasti bir anons yaptı, 'Yüksek fiyata 2023 yılında pasaport ulaşacak' dedi. Bu tamamen spekülatif bir söz. Öyle bir yayın yaptılar ki başarılı da oldular. Hainliğin sınırı yok.

Hakikaten fitnenin, hainliğin sınırı yok. 7-8 binlik üretim talebimizi 15-16 bine çekiverdiler. Biz ona da yetişiriz. Yılbaşından itibaren 1 milyon 630 bin pasaport verdik ve bunların yüzde 58'i yurt dışına çıkmadı.

Pasaport yurt dışına çıkmak için kullanılmadı. Acil durumlarda günü birlik pasaport veriyoruz. Bunu uzun yıllardan beri veriyoruz. O kadar seri çalışıyoruz, gelip buradan bir saat sonra pasaportunu alma imkanına sahip. Bunu da manipüle ettiler, 'Uzun kuyruklar oluşuyor' dediler."

Şu anda 112 bin yeşil pasaport talebinin bulunduğu, bunun 57 bininin uzatma istemi olduğu bilgisini veren Süleyman Soylu, mayıs ayında aldıkları kararla yeşil pasaportların süresini 5 yıldan 10 yıla çıkardıklarını hatırlattı.

Bakan Süleyman Soylu, "Yeşil pasaportta var olan süre uzatımını sağlayabilecek bir gerçekleştirmeyi 29 Ağustos, dün itibarıyla yapabilme imkanına sahip olduk.

Bütün nüfus müdürlüklerimiz bunu yapabilecek. Herhangi bir ücret ödemeden, para vermeden, 5 yıllık, 3 yıllık ve 2 yıllık süresi dolan pasaportlarını 10 yıla çıkarabilecekler."

36 ilave güvenlik ögesi var

Yerli ve milli pasaportların özelliklerini anlatan Bakan Süleyman Soylu, bu pasaportlarda "Turkey" yerine "Türkiye" ifadesinin yer aldığına dikkati çekti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki pasaportlarda 27 güvenlik ögesi bulunduğunu, yerli ve milli pasaportta 36 ilave güvenlik ögesinin daha yer aldığını kaydetti.

Yerli ve milli pasaportların sayfalarında Türkiye'nin tarihi ve kültürel yerlerinin fotoğraflarının bulunduğunu söyleyen Süleyman Soylu, Türkiye'nin endemik bitki yapısının da güvenlik ve tamamlayıcı öge olarak kullanıldığını söyledi.

Bakan Süleyman Soylu, "Türkiye, kendi yerli ve milli pasaportunu bu gece itibarıyla basmaya başlıyor. İlk önce 1000 adet basacağız, ertesi gün 2 bin, ertesi gün 5 bin, ertesi gün 10 bin adet basacağız." bilgisini paylaştı.

Basım aşamalarında kontrollerin süreceğinin altını çizen Bakan Süleyman Soylu, deneme basımlarında yüzde 100 güvenlik başarısının elde edildiğini bildirdi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Darphane Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür eden Süleyman Soylu, Macaristan'la yapılan anlaşma çerçevesinde Türkiye'nin Macaristan'ın yıllık 250 bin, Macaristan'ın da Türkiye'nin 250 bin pasaportunu basacağını, doğal afetlerden kaynaklı süreç söz konusu olduğunda bu ülkelerin birbirlerinin ihtiyaçlarını gidereceğini söyledi.

Bir problemimiz kalmış değil

Pasaport üretiminde kullanılan yarı mamul üretimine dair adımlar attıklarını söyleyen Süleyman Soylu, "Önümüzdeki ayın sonuna kadar 170 bin pasaportu basmış olacağız, bu bir aylık süreç içerisinde. Daha sonra 250 bine, daha sonra 300 bine, daha sonra yükselerek devam edecek."

Vatandaşların pasaport konusunda "Yarın olmayacakmış" gibi bir endişenin içerisinde olmaması gerektiğine dikkati çeken Bakan Süleyman Soylu, başka ülkeden alınan pasaportların alınmasının süreceğini dile getirdi.

"Yeşil pasaportu bastıktan sonra, diplomatik umumi gri pasaportu yeni basmaya başlayacağız. Mümkün olduğunca 5-10 gün içerisinde yeşil pasaportun bekleyen talebinin tamamını eritmiş olacağız.

Bir üretim planlaması yaptık. Sonra vereceğiz stoklamaya başlayacağız. Diplomatik umumi gri pasaportu, yeşil pasaportun talebinin azalmasını sağlayarak gerçekleştirmiş olacağız.

120 bin umumi pasaport talebi var, şu anda elimizde 100 bin umumi pasaportumuz var. Bir problemimiz kalmış değil. Yeşil pasaport talebini de burada basarak karşılamış olacağız."