Bakan Nureddin Nebati, Twitter hesabından, Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı sanayi üretim ve perakende satış endekslerine dair paylaşım yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Sanayi üretimi verileri, Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde sanayi gibi dış ticarete konu ve döviz kazandırıcı bir sektörün ivme kazanarak güçlendiğini göstermektedir."

nurettin nebati-2

Türkiye Ekonomi Modeli'nin nihai hedefinin büyümeyi sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı kılmak olduğunu söyleyen Bakan Nureddin Nebati, "Dün açıklanan mayıs ayı iş gücü verileri ekonomik aktivitedeki artışın istihdam sağladığını ve kapsayıcı olduğunu göstermekteydi.

nurettin

Bugün açıklanan sanayi üretimi verileri Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde sanayi gibi dış ticarete konu ve döviz kazandırıcı bir sektörün ivme kazanarak güçlendiğini göstermektedir."

Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı

Bakan Nureddin Nebati, mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi'nin piyasa beklentilerini aşarak yıllık yüzde 9,1 artış gösterdiğini, endeksin aylık artışın ise yüzde 0,5.

Reel sektörün perakende satışları mayıs ayında kuvvetli artış kaydettiğine dikkati çeken Bakan Nureddin Nebati, "Sabit fiyatlarla perakende satış hacim endeksi 2022 yılı mayıs ayında yıllık yüzde 20,8 oranında artmıştır.

Reel ekonomimizde elde ettiğimiz tüm bu başarıların ilerleyen dönemde giderek artarak devamını sağlamak için tüm çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz."