Avrupa'da toplam kapasite 110 milyar metreküp olan doğal gaz depolarının doluluk oranı Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tartışılıyor.

Tükettiği doğal gazın yüzde 40'ını Rusya'dan ithal eden Avrupa, yaşanan enerji krizi nedeniyle alternatif çözümler arıyor.

avrupa-2

Son olarak 26 Temmuz tarihinde enerji arz güvenliğini artırmak için bu kış doğal gaz talebini gönüllü olarak yüzde 15 azaltmak konusunda siyasi bir anlaşmaya varıldı.

doğal gaz

Üye ülkelerin 1 Ağustos 2022 yılı ile 31 Mart 2023 yıllar arasında doğal gaz taleplerini kendi seçecekleri önlemlerle düşürmesi bekleniyor.

Ülke depolama kapasiteleri ve tüketimleri

Avrupa'da toplam kapasitesi 110 milyar metreküp olan doğal gaz depolarının doluluk oranı, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tartışılıyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden 18'inin depolama tesisi bulunuyor. Bunların içinde en çok doğal gazı yılda 92 milyar metreküple Almanya tüketiyor.

Aynı zamanda 24 milyar metreküple Avrupa'nın en büyük doğal gaz depolama kapasitesine sahip Almanya'nın depolarının doluluk seviyesi yüzde 66 oranında hesaplanıyor.

20 milyar metreküp doğal gaz depolama kapasitesine sahip İtalya'nın tüketimi ise yıllık 71 milyar metreküp düzeyinde bulunuyor. İtalya'nın doğal gaz depolarının doluluk oranı yüzde 70 olarak dikkati çekiyor.

Ortalama 14 milyar metreküp doğal gaz depolayabilen Hollanda'nın yıllık tüketimi ise 44 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Hollanda'nın depolarındaki doluluk yüzde 62 düzeyinde bulunuyor.

Halihazırda yüzde 75'lik doluluk oranına sahip Fransa ise Avrupa'nın en büyük dördüncü deposuna sahip. Depolama kapasitesi 13 milyar metreküp olan Fransa'nın yıllık tüketimi ortalama 40 milyar metreküp olarak hesaplanıyor.

Çin'den New York Borsası kararı Çin'den New York Borsası kararı

Yıllık tüketimi 22 milyar metreküp düzeyinde olan Polonya'nın doğal gaz depolama kapasitesi 3,6 milyar metreküp. Polonya'nın depolarındaki doluluk oranı yüzde 98 olarak hesaplanıyor.

Savaşın aktörlerinden Ukrayna'nın tüketimi yıllık 27 milyar metreküp düzeyinde bulunuyor. Ülkenin 31 milyar metreküp kapasiteli depoları savaş nedeniyle yüzde 22,9 oranında doluluğa sahip.

Kiev, geçen yıl 19,8 milyar metreküp doğal gaz üretti ve tüketimin 5 milyar metreküpünü de depolarından karşıladı. Geriye kalan kısmı ithal edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in 26 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamaya göre iki doğal gaz depolama tesisi olan Türkiye kışa hazırlıklı girecek.

Silivri'de bulunan deponun kapasitesinin artırılması için çalışmaların sürdüğünü, "Tuz Gölü depolama tesisimizde 1,2 milyar metreküplük kapasite tamamen dolu.

Silivri'deki depolama tesisimizin de yüzde 82'si dolu. Eylül ayı sonuna kadar tamamı dolmuş olacak. Toplam 6 milyar metreküplük gaz depolamış olacağız."