Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nin ikinci gün oturumlarından sonra basın toplantısı gerçekleşti.

avrupa birliği rusya

Ursula Von der Leyen, buradaki konuşmasında, liderlerin, Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılıktan mümkün olan en kısa zaman içinde kurtulmak istediklerini belirtti.

doğalgaz-1

Avrupa Birliği, yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ını durdurmaya karar verdiğini hatırlatan Ursula von der Leyen, Rusya'nın artık güvenilir bir enerji tedarikçisi olmadığını söyledi.

Ursula Von der Leyen, Rusya'nın, Polonya, Bulgaristan, Finlandiya ile birlikte şimdi de Hollanda ve Danimarka'ya doğal gaz tedarikini kestiğini, Avrupa Birliği, enerjide Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak için "REPowerEU" adlı planı hazırladığını dile getirdi.

Planın, "gaz tedarikini çeşitlendirme, daha iyi bağlantı ve yenilenebilir yatırımları hızlandırma" olmak üzere 3 ana ayağı bulunduğunu belirten Ursula von der Leyen, yıl başından beri daha güvenilir gaz tedarikçileri aradıklarını söyledi.

Ursula Von der Leyen, "Bu çaba şimdiden meyvesini veriyor. Avrupa Birliği Rusya dışındaki bölgelerden yapılan sıvılaştırılmış doğal gaz teslimatları 2022 yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre iki kat arttı."

Avrupa genelinde daha çok stratejik gaz depolama kapasitesine sahip olmayı amaçladıklarını belirten von der Leyen, "Burada iyi haberlerimiz var. Gaz depolarımız kapasitelerinin yüzde 41'i oranında dolu durumda. Depolar, geçen yılın aynı döneminden 5 puan yüksek seviyede bulunuyor."

Avrupa Birliği halihazırda 120 milyar metreküplük doğal gaz depolama kapasitesi bulunuyor. Bu miktar, Avrupa Birliği yıllık tüketiminin yüzde 20'sini karşılamaya yeterli.

Avrupa Birliği, tükettiği doğal gazın yüzde 40'ını, petrolün yüzde 25'ini Rusya'dan ithal ediyordu.

Ursula Von der Leyen, hazırladıkları planın 300 milyar avroluk Avrupa Birliği fonuyla desteklenmesini teklif ettiklerini, bu konuyu liderlerle değerlendirdiklerini söyledi.

Zirve sonuç bildirgesinin enerji kısmında arz kaynaklarının ve güzergahların daha çeşitlendirilmesi ve uygun fiyatlarla enerji arzının güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

İş Gücü Trendleri Raporu'nda çarpıcı veriler ortaya çıktı... Nüfus yaşlanmasının iş hayatına etkisi İş Gücü Trendleri Raporu'nda çarpıcı veriler ortaya çıktı... Nüfus yaşlanmasının iş hayatına etkisi

Avrupa Birliği ortaklaşa doğal gaz satın alma platformunun gelecek kış öncesine kadar aktif hale gelmesinin teşvik edildiği belirtilen bildirgede, Avrupa Birliği Komisyonundan, geçici ithalat tavan fiyatı uygulama fizibilitesi yapması ve artan enerji fiyatlarını önlemenin yollarını araştırması istendi.

Savunma için 200 milyar avro ilave harcama

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde enerji, gıda güvenliği, yaptırımlar gibi konular dışında Avrupa'nın savunması ele alındı.

Ursula von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında savunma kapasitelerin daha çok artırılması ihtiyacının ortaya çıktığını, bu konuda olumlu adımlar gördüklerini, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma başvurusunda bulunduklarını ve  ülkelerinin savaşın başlamasından beri ilave 200 milyar avro savunma harcaması duyurusu yaptığını bildirdi.

Bu harcamaların eksik kalan savunma yatırımlarında kullanılmasının önemine dikkati çeken Ursula von der Leyen, Avrupa savunma sanayisindeki dağınıklık ile mükerrer askeri malzeme tedariklerinin engellenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Ursula Von der Leyen, Avrupa Birliği Komisyonunun haziran sonuna kadar bir teklif hazırlayarak gelecek 2 yılda 500 milyon avro bütçeyle bir pilot proje olarak en az 3 üye ülkenin ortak savunma tedariklerini teşvik etmeyi önereceklerini belirtti.

Gıda güvenliği

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Ukrayna limanında bulunan ve ihraç edilemeyen 20 milyon ton tahıl nedeniyle zirvede konuşulan önemli konulardan birinin de gıda güvenliği olduğunu söyledi.

Charles Michel, Avrupa Birliği liderleri, Birleşmiş Milletler'in Karadeniz'e koridor açılması için anlaşmaya varılmasıyla ilgili çabalarını desteklemelerinin yanı sıra daha zahmetli ve maliyetli olsa da Ukrayna'nın tarım ürünlerini ihraç etmesini sağlamak için kara yolu ve demir yolu gibi alternatif rotalar bulmayı görüştüklerini bildirdi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde de Avrupa Birliği Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'daki tarımsal üretimi yok etmesini şiddetle kınadığı, Rusya'yı, Ukrayna'daki ulaşım altyapısına yönelik saldırılara son vermeye, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarına yönelik ablukasını kaldırmaya ve özellikle Odesa'dan gıda ihracatına izin vermeye çağırdı.