Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Geçen haftadan itibaren Türkiye'ye para akışı hızlandı, bundan sonra da devam edecek."

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla alakalı konuşan Bakan Nureddin Nebati, gelecek dönemde enflasyonun kalıcı hale gelmesini engelleyecek tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

bakan nurettin nebati-1

Umutlu olduğunu belirten Bakan Nureddin Nebati, "Bu bir kuru umut değil. Ümitliyim çünkü Türkiye, salgın döneminde olduğu gibi bu dönemde de bulunduğu coğrafya itibarıyla öylesine başarılı bir sonuç elde edecek ki hepimiz şaşıracağız.

bakan nurettin

Bundan yüzde 100 eminim. Türkiye'nin potansiyelini anlamak istemeyenler, Türkiye'yi tanımayanlar, Türkiye'yi bilmeyenler ya da Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı ile 'ne olursa olsun, o gitsin de ülke batsın' diyenlerin, hayal kırıklığına uğrayacağı bir süreci yaşayacağız."

Ağustos ayında enflasyon bir miktar daha düşük olacak

Bakan Nureddin Nebati, büyümeden taviz vermediklerini, bu durumda da enflasyonla mücadelenin biraz vakit aldığını söyledi. Enflasyonla mutlaka mücadele etmeleri gerektiğini söyleyen Bakan Nureddin Nebati, geliştirdikleri sistemlerle bu konuda gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Aralık ayından itibaren, enflasyonda baz etkisiyle düşüş trendi görüleceğine dikkati çeken Bakan Nureddin Nebati, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Enflasyonun engellenmesi yönünde önemli adımlar atıyoruz, son iki aydır da piyasa bunu hissediyor. Bugün 2,37, önümüzdeki ay yani bu ağustos enflasyon bir miktar daha düşük olacak.

Yıl sonunda aralık ayında olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalmazsak, petrol fiyatlarının gevşemesiyle, baz etkisiyle düşüş trendine girmiş olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği 'şubat ve mart aylarında bunu daha net hissedeceğiz' evresine girmiş olacağız.

Önümüzdeki 6 aylık süreç enflasyonun daha da yükselmesini engelleyerek, belli bir patikada yoluna devam etmesi, aralık ayında baz etkisi ve bunun psikolojik olarak bize getireceği destekle enflasyonun iniş trendini yakalayarak, bunu devam ettirmesiyle de 2023 yılı sonunda belli bir seviyeye düşecek enflasyonu yakalayacağız."

Doğrudan yatırımlarla ülkenin cari açığı tamamen karşılanmış olacak

Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımlara değinen Bakan Nureddin Nebati, ülkeye doğrudan yatırımların geldiğini.

Net rakam bildirmeyen Bakan Nureddin Nebati, "Her hafta perşembe günü Merkez Bankası rezervini açıklar, geçen perşembe günkü rezervine bakın yarın açıklayacağı rezervine bakın, sonra ki haftaya da bakın. Bu iş başladı inşallah devam edecek.

Tarım Kredi'de indirimli fiyat tarihi belli oldu Tarım Kredi'de indirimli fiyat tarihi belli oldu

Nereden geldiğinin bir önemi yok, Türkiye güvenilir bir ülke. Geçen haftadan itibaren Türkiye'ye para akışı hızlandı, bundan sonra da devam edecek. Devam eden trendle, Türkiye çok farklı bir noktaya gelmiş olacak."

Bakan Nureddin Nebati, gelen ve gelecek olan doğrudan yatırımlarla, ülkenin cari açığının da tamamen karşılanmış olacağını belirtti.

Kur korumalı sistemde toplanan paranın 1,1 trilyon lirayı geçtiğini bildiren Bakan Nureddin Nebati, bu enstrüman sayesinde insanların dolara yönelmesini engellediklerini söyledi.