Rusya'ya karşı şimdiye kadar uzlaşılamayan enerji ihracatı yasağını içeren son yaptırım paketini görüşmek üzere bir araya gelecek.

ab

Avrupa Birliği liderlerinin 30-31 Mayıs tarihinde gerçekleştireceği zirve öncesinde toplanacak bakanların masasındaki ilk konu Batı Balkanlar olacak.

Avrupa Birliği stratejik önem verdiği Batı Balkan ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesi, güvenlik, yatırım ve genişleme gibi konular ele alınacak.

Üst düzey Avrupa Birliği yetkilisi, Batı Balkan ülkelerine yönelik Rusya'nın bölgedeki saldırganlığının etkileriyle baş etmeleri için verilebilecek desteğin görüşüleceğini söyledi.

Bakanlar, bu ülkelerin dışişleri bakanları ile gayriresmi öğle yemeğinde bir araya gelecek.

Öğleden sonraki toplantıda Ukrayna'daki savaş ve ilgili gelişmeleri ele alacak bakanlar, Ukraynalı mevkidaşları Dmitro Kuleba ile bir araya gelecek. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly da görüşmede hazır olarak bulunacak.

Avrupa Birliği yetkilisi, Kuleba'nın bakanları savaşla alakalı son durum hakkında bilgilendireceğini bildirdi.

Kuleba'nın Ukrayna'nın üyelik başvurusu konusunu gündeme getirmesi bekleniyor. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta Ukrayna'nın üyeliğinin yıllar süreceğini belirterek, bunun yerine "Avrupa Siyasi Topluluğu" kurularak, Ukrayna ve Avrupa Birliği üye olmak isteyen devletlerin bu çatı altında yer alması önerisinde bulunmuştu.

Dışişleri bakanlarının, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in 4 Mayıs tarihinde açıklamasına rağmen üzerinde uzlaşma sağlanamayan, Rusya’dan enerji ithalatının yasaklanmasını içeren paketi masaya gelmesi bekleniyor.

Üst düzey yetkili, başta Macaristan olmak üzere, Slovakya, Çekya gibi ülkelerin muhalefet ettiği enerji ithalatı yasağı nedeniyle paketle alakalı müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, enerjisini güneşten sağlamaya başladı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, enerjisini güneşten sağlamaya başladı

Sonuç için iki ihtimal bulunduğunu aktaran yetkili, ya birlik ve ortak eylemle sonuçlanacağı ya da her üye ülkenin rahat ve çıkarlarının korunduğunu hissedeceği Ukraynalılara olan taahhüdün de korunacağı bir plan üzerine anlaşılacağını söyledi. Yetkili, paketi ikiye bölme, bir kısmını kabul edip bir kısmını etmeme gibi bir seçeneğin olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlar, ayrıca Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Şili ve Panama ziyaretleri ile Filistin'e mali destek dahil olmak üzere Avrupa Birliği gündemindeki diğer konuları ele alacak.