Ardahan'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çiftçilere dağıttığı 50 ton ata buğdayı kavılca tohumu ekilmeye başlandı.

Yörede yüzyıllardır ekilen unutulmaya yüz tutan, "Anadolu buğdayının anası" olarak bilinen 13 bin yıllık kavılca buğdayının üretimi yaygınlaşıyor.

Sanayicinin girdi maliyetleri düşürmek için önemli adım Sanayicinin girdi maliyetleri düşürmek için önemli adım

08_Nisan_24_Nisan_19_AA-27947789

Bölgenin iklim koşullarına elverişli olan ve devlet desteğiyle üretiminin artırılması hedeflenen kavılcaya, çiftçiler artık daha çok ilgi gösteriyor.

08_Nisan_24_Nisan_19_AA-27947792

Kentte buğdayın ekim sezonunun başlamasıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce çiftçilere 50 ton kavılca tohumu dağıtıldı. Bu destekten faydalanan 100 çiftçi, traktörlerle sürdükleri tarlalarına kavılca buğdayını ekti.

thumbs_b_c_9ba4c568cbb8df4737fb7788c987326c

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, ilde kavılcaya talebin her geçen gün arttığını söyledi.

Ata buğdayının üretim alanlarının artmasını amaçlıyoruz

Kavılca buğdayının iklim ve toprak koşullarına uygun olduğunu ifade eden Muhammet Fatih Cineviz, "İklim değişikliğine bağlı olarak belirli dönemlerde yaşadığımız ve gelecek dönemlerde yaşanması muhtemel kuraklık etmenlerine karşılık ülkemiz açısından kıymetli bir cevher. Yerli ve milli değerlerimize sahip çıkmak açısından, ata tohumumuz olan kavılca buğdayının üretim alanlarının artırılmasını amaçlıyoruz."

Muhammet Fatih Cineviz, taleplere karşılık vermek ve ekimi yaygınlaştırmak için çiftçileri desteklediklerini belirterek "Bu sezon 2 bin dönüme ekilmek üzere kura ile çiftçimize 50 ton kavılca buğdayını verdik. Önümüzdeki yıllarda bu destek devam edecek."

Çıldır ilçesinin Aşıkşenlik bölgesinde aynı zamanda kavılca işleme tesisi olan çiftçi Nejdet Kanbir de kendisine ait tarım arazilerinde buğdayın ekimini yaptığını anlattı.

Yıllar önce ektiği kavılcanın bugün daha geniş kitlelere ulaşmasının sevincini yaşadığını dile getiren Nejdet Kanbir, "Artık kavılca buğdayında gelmemiz gereken noktaya geldik.

Bu gelişme bizim için çok önemli. Bugünlerde yaptığımız ekimin tam sezonu. Çünkü ilkbaharda yeşeren otlar ve bitkiler, bu ekimimizle birlikte ortadan kalkıyor. Dolasıyla saf ve temiz bir ürün elde etmiş oluyoruz."