1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Uzman erbaş" için başvuruların başlayacağı açıklandı
"Uzman erbaş" için başvuruların başlayacağı açıklandı

"Uzman erbaş" için başvuruların başlayacağı açıklandı

2019 yılı Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın birinci dönem "uzman erbaş" alımıyla ilgili şartlar açıklandı.

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, bugün saat 14.00'te başlayacak  başvurular 17 Ocak saat 14.00'e kadar Sahil Güvenlik Komutanlığının internet   sitesi "www.sg.gov.tr" üzerinden yapılacak.

 

Uzman erbaş olmak isteyen adayların en az lise mezunu ve 2019 yılının  Ocak ayının ilk günü itibarıyla 27 yaşını bitirmemiş olmaları gerekiyor.

Adayların ayrıca askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmaları ve  askerlik hizmetini yapmış adayların terhisinin üzerinden 5 yıldan fazla sürenin  geçmemiş olması isteniyor.

Başvuracak adaylar yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki  yeterlilik ve değerlendirme testleri, uygulamalı sınavlar ile mülakatta başarılı  olduktan sonra belirlenen kontenjan listesine girmeye hak kazanacak.

Sahil Güvenlik Komutanlığının internet  sitesinde yayımlanan başvuru  kılavuzuna göre, başvuru tarihleri içerisinde "sözleşmeli er" olarak ilk   sözleşmesini (3 yıllık) tamamlayan ve müteakip sözleşme süreleri  içerisinde  bulunan 29 yaşını bitirmemiş olanlar da "uzman erbaş" alımı için başvuruda  bulunabilecek.

Ancak sözleşme süresi sona ermiş olup, sözleşme yenilemeden sözleşmeli  erlikten ayrılanlar söz konusu yaş şartından yararlanamayacak.

Başvuru tarihleri içerisinde ilk 3 yıllık sözleşmesi  devam eden  adaylar da başvuru yapamayacak.

Alım yapılacak branşlar ve diğer şartlar

Sınavlarda başarılı olanlar uzman erbaş olarak Sahil Güvenlik  Komutanlığı Karargahı ile bağlı bulunan birlik ve kurumlarda elektrikçi, ikmal  (aşçı), telsizci, şoför, serdümen ve kurbağa adam branşlarında istihdam edilecek.

Adayların en az 164 santimetre boyunda olmaları ve boy-kilo  standartlarının kılavuzda belirtilen aralıkta yer almaları istenirken, şoförlük  dışındaki branşlara başvuracakların yüzme testlerini başarıyla geçmeleri  gerekiyor.

Yüzme testlerinde adaylardan asgari 1 dakika su üstünde durabilme ve  herhangi bir şekilde 25 metre yüzebilme şartı aranacak.

Kurbağa adam branşı için başvuracaklardan ise su üzerinde ellerini  kullanmadan 2 dakika sabit durmaları, 50 metre kurbağalama, 50 metre yan stilde  ve 50 metre serbest yüzebilmeleri, 4 metre derinliğe serbest dalarak dipteki  mankeni çıkarmaları ve su altına dalarak en az 20 metre ilerleyebilmeleri  istenecek.

Adaylar ayrıca fiziki yeterlilik ve değerlendirme testlerinde 2  dakikalık süre içinde şınav ve mekik çekerek, bin 500 metrelik parkurda koşacak.

Başvuru sonuçları, yazılı sınav ile ikinci seçim aşamalarına girecek  adayların listesi ile adayların bu sınavlara gelirken yanlarında getirecekleri  belgeler 31 Ocak tarihinden itibaren Sahil Güvenlik Komutanlığının internet  adresinden duyurulacak.

Adayların diğer şartlar ile gerekli belge ve işlemler için  "www.sg.gov.tr" adresinde yayımlanan başvuru kılavuzunu incelemeleri gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.