Bu kapsamda kendi işini kurmak isteyen engelli girişimcilere 90 bin liraya kadar destek sağlanıyor.

thumbs_b_c_4fab87c3ede223d508832012931d4bb4

Projeyle son 8 yılda 3 bin 386 engelli kişiye 160 milyon lira hibe verildi.

uc_bakanlik_780_personel_alacak_1669963617_3053

Söz konusu desteği almak isteyen engelliler 9 Aralık tarihine kadar "www.iskur.gov.tr" internet sitesindeki başvuru rehberi doğrultusunda e-Devlet'ten başvuruda bulunabilecek.

Engellilerin işe girmelerine aracı olundu

Hibe desteğinin yanı sıra engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak için İŞKUR koordinasyonunda birçok çalışma yürütüldü.

Çalışmalar sayesinde son 20 yılda 431 bin 300 engellinin işe yerleşmesine aracılık edildi.

2012 yılından beri bu yıl ekim ayı sonuna kadar 64 bin 539 engelli, gerçekleşen kurs ve programlardan yararlandırıldı.

Gerek aldıkları kurs ve katıldıkları programlarla gerek verilen danışmanlık hizmetleriyle engellilerin iş hayatına daha hazır halde girmelerine imkan sağlandı.

İŞKUR bünyesinde yürütülen iş ve meslek danışmanlığı hizmetleriyle 2012 yılından beri bu yıl ekim ayı sonuna kadar 1 milyon 59 bin 590 engelli bireyle 2 milyon 210 bin 551 bireysel görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde Su Verimliliği Seferberliği başlıyor Türkiye genelinde Su Verimliliği Seferberliği başlıyor

Engellilere yönelik olarak yoğunlaştırılmış iş ve meslek danışmanlığı hizmetinin sunulduğu iş kulüplerinde verilen eğitimlerle bir taraftan bireylerin kendilerini tanımaları sağlanırken diğer yandan iş arama becerilerinin gelişmesine destek olunuyor.

Engellilerin istihdamında iş koçu uygulaması sürüyor

İŞKUR'un, engellilerin kalıcı istihdamını sağlamak için hayata geçirdiği engelli iş koçluğu uygulaması 72 ilde 111 birimde sunuluyor.

2018 yılında hayata geçirilen destekli istihdam modeli uygulaması, modern ve maliyet etkin yöntem olarak kabul ediliyor.

"Engelli iş koçluğu" olarak da tanımlanan hizmetle aynı zamanda engelli bireylerin toplumsal bütünleşmelerine yardımcı olunması, çalışma hayatına katılarak sosyalleşmeleri ve üretim sürecine katkı sunmalarının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Diğer engel türlerine göre, iş gücüne katılması daha zor olan zihinsel ve ruhsal engellilerin özel durumları da dikkate alınıyor.

Bu doğrultuda kurulan korumalı iş yerleriyle sağlanan destek kapsamında, şimdiye kadar 20 korumalı iş yeri projesi desteklendi.